Автоимунните болести са коварни хронични заболявания, при които имунната система атакува собствените клетки на организма. Има различни и сложни механизми за развитието на този тип заболявания.

Симптомите са разнообразни, а контрола на тези заболявания е труден и изисква чести консултации с лекар. Днес ще говорим за едно такова заболяване, наречено склеродермия.

Какво представлява склеродермията

Това е автоимунно заболяване, което се характеризира с образуване на фиброзна съединителна тъкан в кожата и по вътрешните органи. Това води до задебеляване и нарушение във функционирането им.

Склеродермията бива локализирана и системна.

Локализирана склеродермия

Изразява се чрез единични или множествени плаки, лентовидни плаки или лезии. Единични или множествени плаки се наблюдават най-често в областта на главата, гърдите и корема.

Лентовидните плаки са с по-големи размери и могат да са локализирани на много места по тялото. Малките склеродерматични лезии се появяват по-често при млади жени и се образуват по шията, гърдите, раменете и интимната област. Те са плътни и със светъл цвят.

Системна склеродермия

Най-характерна е кожната склероза, но с развитието на заболяването възникват склеродермични промени и по вътрешните органи.

В началните стадии се забелязва втвърдяване и задебеляване на кожата по пръстите на горните крайници. Кожата по лицето също задебелява, а мимиките се осъществяват трудно. Цялостното изражение на болния се променя.

С напредване на заболяването, кожата атрофира и характерно е, че пръстите на ръцете се намират в постоянно положение на полуфлексия.

Има случаи, при които, заради възникване на язви и гангрена, може да се стигне до ампутиране на част от ръката.

Склеродермичните изменения се съпровождат от пигментации и депигментации, телеангиектазии (паякообразни вени).

При системна склеродермия в напреднал стадий, често е възможно да се засегне хранопровода. Той се „втвърдява“ поради отлагането на фиброза, вследствие на което поглъщането на храната е затруднено и се оплакват от парене и болка в областта зад гръдната кост. Болните са със силно намалено телесно тегло.

Бъбреците също страдат от тези фиброзни промени, вследствие на което се стига до изнасяне на протеини с урината, азотна задръжка и повишение на кръвното налягане. Възможно е, на по-късен етап, да възникнат нарушения във функционирането на сърцето, панкреаса и черния дроб.

Движенията също се засягат, поради факта, че се появяват склеродермични изменения по ставите – най-често това е колянната, лакътната и гривнената става, както и ставите на пръстите.

Какви са причините за възникване на заболяването

Причините не са напълно изяснени. Смята се, че склеродермията се получава вследствие на генетични, инфекциозни и хормонални фактори, отключващи автоимунната реакция.

Терапия

Локализираната форма се третира, обикновено, чрез кортикостероиди и физиотерапия. При системната склеродермия могат да се използват нестероидни противовъзпалителни медикаменти, съдоразширяващи лекарства и др.