Група изследователи от Хайделбергския университет в Германия установява, че възрастните хора, имащи деца, обикновено са по-щастливи от бездетни връстници, но само в случай, ако децата са се преместили и живеят отделно.
Повечето изследвания на родителското щастие е съсредоточено върху семействата с деца, възрастта на които не предполага самостоятелен живот.
Хората с деца по-нещастни от тези, които нямат
Те показват, че хората с деца, за разлика от техните бездетни връстници, са по-малко щастливи, тъй като нямат свободно време, достатъчно пари и не се наспиват добре.
Немски учени анализирали данни от европейски учени, в което са взели участие 55 000 души от 16 страни на възраст над 50 години.
Авторите на изследването са установили, че в тази възрастова група са по-удовлетворени от своя живот и са имали по-малко симптоми на депресия, отколкото бездетни, но само когато живеят отделно.
И напротив, ако децата живеят в родителския дом това негативно влияе на тяхното състояние.
Резултатите показват, че откритата отрицателната връзка между децата, благополучието и психическото здраве, не се отнася за хората в напреднала възраст, чиито деца отдавна са напуснали дома.
Стресът, свързан с балансирането за грижа, за деца, работа и личен живот, намаляват с напредването на възрастта, и децата напуснат родителския дом.
Порасналите деца си връщат дълга към родителите
Порасналите и напусналите дома деца си връщат дълга, като предоставят помощ, емоционална и финансова подкрепа на своите родители.
Следователно, ролята на вече порасналите деца като източник на финансова подкрепа или просто като социален контакт може да надмине негативните аспекти на родителството.
Важен фактор, определящ благополучието и щастието, са също и своеобразните социални мрежи, които се изграждат с децата.
Става въпрос не само за брак и деца, но и за близък кръг на общуване, възможност за споделяне на собствените мисли и чувства.
В съвкупност резултатите показват, че социалните връзки може да са важни за благополучието и за психическото здраве в напреднала възраст.
Съпрузи, партньори и деца често са основа за дългосрочни социални връзки, които могат да предоставят социална подкрепа в напреднала възраст.
Резултатите по отношение на родителството може да са противоречиви и да зависят от възрастта на изследваното население, широко разпространено мнение е, че социалната подкрепа е свързана с по-високо ниво на удовлетворение от живота и че социалните контакти са важен фактор за благополучие.