Какво представлява дизентерията
Дизентерията се отнася към инфекциозните стомашно-чревни заболявания, които се характеризират с възпаление на червата, основно инфекцията засяга дебелото черво. Световната здравна организация определя дизентерията като състояние на диария, при което във воднистите изпражнения има известно количество кръв.
Болестта се разпространява при излагане на заразена храна или вода. След като човек се зарази инфекциозният организъм се установява в червата и преминава в изпражненията на заразения. В някои случаи заразени животни могат да предадат бактерията причинител на човек.
Бактериалните причинители на дизентерията са инфекции с бактериите от рода шигела и някои видове на ешерихия коли. Други по-рядко срещани причинители на кървавата диария могат да бъдат инфекции със салмонела и кампилобактер.
Какви са симптомите при дизентерия
Най-честите симптоми на дизентерия са свързани с нарушения на храносмилателната система:
- Подуване на корема;
- Коремна болка;
- Кървава диария – може да бъде и водниста със слуз;
- Спазми;
- Метеоризъм;
- Гадене с или без повръщане.
Други симптоми на дизентерия
Тъй като дизентерийната инфекция прогресира, е възможно да се развият и други симптоми включително и на такива на дехидратация.Последващи възможно симптоми са:
- Суха кожата и сухота в устата;
- Усещане за силна жажда;
- Висока температура или втрисане;
- Мускулни крампи;
- Мускулна слабост или загуба на сила;
- Загуба на телесна маса;
- Намалено количество на отделяната урина;
Сериозни симптоми, които биха могли да сочат животозастрашаващо състояние.
В редки случаи дехидратацията при дизентерия може да бъде толкова тежка, че може да бъде животозастрашаваща . Незабавно потърсете спешна медицинска помощ, ако забележите, че вие или някой около вас има следните симптоми:
- Загуба на съзнание или припадъци;
- Промяна в психичното състояние или внезапна промяна в поведението като например объркване, делириум, сънливост или халюцинации.
- Висока температура над 38 градуса;
- Ускорен сърдечен ритъм – тахикардия;
- Много тежка болка в корема;
- Силно замайване;
Лечение на дизентерия
Лечението на дизентерия започва с посещение при лекуващия ви лекар. За да се определи дали имате дизентерия, лекуващият ви лекар може да ви помоли да предоставите фекални проби за лабораторно изследване.
Антибиотичната терапия е в основата на лечението на дизентерия поради бактериалния причинител и е затова антибиотиците са много ефективни. Важно е да следвате точно предписаното ви лечение и да приемате всички антибиотици, както ви е указано, за да избегнете повторно заразяване или рецидив.
Антибиотиците, които са ефективни при лечение на дизентерия, причинена от бактерия са:
- Цефтриаксон;
- Ципрофлоксацин;
- Триметоприм-сулфаметоксазол;
Най-често за лечение на амебна дизентерия, причинена от едноклетъчния паразит Entamoebahistolytica, се прилага метронидазол, който е противопаразитен медикамент.
Как да облекчим състоянието си при дизентерия
Можете да ускорите възстановяването си като:
- Осигурите адекватна хидратация на тялото си като пиете много вода и електролитни разтвори. В повечето аптеки се предлагат електролитни разтвори за възстановяване на електролитния баланс на тялото след продължителна диария.
- Почивате достатъчно, по възможност в първите няколко дни след появата на симптомите, е по-добре да останете у дома в състояние на пълен покой като отложите всички планирани задачи за времето, когато се почувствате по-добре.
При дизентерия е много важно да поддържате отлична личната си хигиена, за да предпазите членовете на семейството си от заразяване. Мийте често ръцете си със сапун и вода и задължително след използване на тоалетна или при досег със замърсено спално бельо или дрехи.
Избягвайте да ходите на обществени басейни, джакузита и други развлекателни водни съоръжения, докато инфекцията отмине.