Може би не на всички е известно, че доматите всъщност са плодове. Тези красиви плодове, всъщност са доста застъпени в бита ни.

Използваме ги в салатите, в любимите ни ястия и дори в коктейли. В днешната статия решихме да ви запознаем с ползите, които ни носят. Ще ви предложим и няколко иновативни начина, по които да ги консумирате.

История на домата

Родината на вкусния плод е Южна Америка. Доматите произлизат от семейство Картофови.

Има данни, че са се консумирали първо в Мексико, като плодовете са били с оранжев цвят. Ацтеките били първите, които ги използвали в приготвянето на ястията си.

Много историци вярват, че в Европа са се появили благодарение на Христофор Колумб в края на 15ти век. Според исторически сведения първата държава в Европа, която ги е опитала е била Испания.

При колонизирането на Америка, испанците започнали да ги разпространяват там, като постепенно се пренесли на Карибите и Филипините. Пътешественици, на по-късен етап, ги разпространили и из цяла Азия.

Както споменахме и по-горе, доматите първоначално са били оранжеви. Самите плодове са били по-малки и в някои държави са се притеснявали да ги използват за хапване.

В днешно време, има хиляди сортове домати, някои, от които са хибридни и селектирани. Срещат се плодове с всякаква големина, форма и цвят.

Какви ползи може да ми донесе доматът?

  • Доказано е, че една порция домати ни дава около 20 % от дневния прием витамини, които са ни необходими, за да бъдем здрави. В тях се открива солидно количество витамин Е, витамин А, витамин В1, витамин В5, витамин В2, витамин В6 и витамин В9 (фолиева киселина).

Доматите са доста богати на витамин С и биотин.

- Доматите съдържат изключително малка калории, като в 100 г. се откриват по-малко от 20 калории. Затова може да ги хапвате спокойно, дори когато сте на диета и се опитвате да свалите излишните килограми

- Доматите са с високо съдържание на диетични фибри, които благоприятстват състоянието на храносмилателния тракт и подобряват перисталтиката. Това показва, че те са и отлично средство при запек.

- Сокът от доматите е перфектно естествено средство срещу гастрит, дължащ се на ниска киселинност на стомашния сок.

- Доматите са богати на аминокиселината триптофан, чрез която в тялото ни се произвежда серотонинът. Серотонинът, който е по-разпознаваем като хормон на щастието, е невротрансмитер, благоприятстващ нервната система и състоянието на стомашно-чревния тракт.

- Доматите са добро решение в периодите, когато сме силно раздразнителни и стресирани. Смята се, че те са добро решение за мигрена и първи симптоми на клинична депресия.

- Оказва се, че веществото, на което се дължи червеният цвят на плодовете е и много полезно. Ликопенът е едновременно антиоксидант и силен «щит» срещу развитието на сърдечно – съдови заболявания.

- Доматите са мощни противовъзпалителни средства, като е доказано, че консумацията им се бори срещу възпалителни процеси в организма ни. Счита се, че това им свойство се дължи на веществото нарингенин.

- Според много проучвания, редовната консумация на домати може да намали нивата на общия холестерол, с което ще допринесе и за доброто здраве на сърцето и кръвоносните съдове.

- В доматите се открива и хлорогенова киселина. Според специалисти, тази киселина е антиоксидант и се справя успешно с понижаване на кръвното налягане.

- Червените плодове се препоръчват и при терапията за различните видове анемии.

- В доматите са открити и каротеноиди, които предпазват зрителния аппарат от увреждане.

- Редовното прибавяне на домати в ястията ни, увеличава общия тонус и подобрява физическата издръжливост. Следователно, доматите са отлични за спортуващите и професионалните спортисти.

- Високото съдържание на калций, укрепва костите и действа благоприятно върху здравето на зъбите.

- Прякото прилагане на доматен сок върху кожата, възстановява нейният блясък и затваря порите. Смята се, че маслото, извлечено от доматените семки, поддържа кожата мека и гладка и се бори срещу признаците на стареене.

Как да разнообразим ежедневното се меню, чрез доматите?

Вкусни печени домати:

домати - 1 голяма консерва

целина - 1 ч.ч., нарязана на кубчета

лук - 1 ч.ч., нарязан на ивици

хляб - 3 бр. филии, препечени

масло - 1 с.л.

брашно - 2 с.л.

захар - 1 с.л.

сол - 1 щипка

черен пипер - 1 щипка

Първо се задушават лука и целината, като за мазнина използваме маслото. След това се прибавят и нарязаните и обелени домати. Овкусяваме ги и прибавяме и брашното.

Режем на кубчета предварително препечен хляб, разбъркваме и слагаме ястието в предварително загрята на 180 градуса фурна за около час.

Летен коктейл с домати:

  • доматен сок – 200 - 300 мл
  • лимонов сок - от 2 лимона
  • лимони – няколко резена, които ще се използват за гарниране
  • мастика или узо - 40 грама
  • сода
  • лед

Разпределете доматения сок в 2 големи или 3 по-малки чаши и добавете съставките, като може да разнообразите и с босилек или мента. Разбъркайте добре, като би било добре да използвате шейкър. Сложете и резените лимон за украса.