Учени от Медицинския факултет на Станфордския университет твърдят, че ароматизаторите на съдържащите се във вейпърите, повишават риска от болести на сърцето.

Електронните цигари може да са опасни за сърцето

Изследователите проучили влиянието на течностите за електронни цигари върху клетките на ендотела, които покриват вътрешната част на кръвоносните съдове.

Оказва се, че ендотелните клетки, които се отглеждат в лаборатория под въздействие на течности или на кръв, взета от потребители пушили е-цигари, не са толкова жизнеспособни.

В тях също е увеличено количеството молекули, които водят до увреждане на ДНК и на гибел на клетки.

Тези обработени ендотелиалните клетки по-трудно образуват нови кръвоносни съдове. Те не са толкова способни да мигрират и да участват в заздравяването на рани. Губят в определена степен своите функции.

Различните ароматизатори действат на ендотела по нееднакъв начин. В хода на експериментите учените използвали 6 различни вида ароматизатори – плодов, тютюнев, сладък тютюн с карамел и ванилия, канела и ментол. Концентрацията на никотина била от 0,6 до 18 мг/мл.

За най-вредни били признати канелата и ментола, те предизвиквали най-големи увреждания на ендотела и нарушавали неговата способност да образува структури, необходими за поява на нови кръвоносни съдове.

Също обработката на култури ендотелни клетки с течности за електронни цигари довела до нарастване на концентрациите на активни форми на кислород.

Това са молекули, които могат да предизвикат увреждане на ДНК и да активират програмата апоптоза – унищожаване на увредени клетки.

Неизвестно съдържание в е-цигарите

Данни за дългосрочно въздействие на електронни цигари върху здравето липсват, тъй като това е сравнително ново изобретение.

Обобщението на резултатите от изследванията се усложнява от факта, че продукцията не е стандартизирана и концентрацията на химикали варира.

Не е известно данни за дългосрочното въздействие на електронните цигари върху организма, препоръчва се въздържание от използването им с цел избягване на потенциални рискове.

Ако е необходима подкрепа и помощ при отказване на цигарите е препоръчително използване на по-безопасни методи на терапия, заместваща никотина или препарати с рецепта.