Често в медицинския картон на болните, които се наблюдават и лекуват от невролог, пише диагноза „енцефалопатия”.
С нея се обозначават дистрофични процеси в тъканите на главния мозък, дифузно разпространени към голяма част от органа.
Причини за подобни мозъчни увреждания са външни влияния – травми на черепа, тежки инфекции и отравяния, нарушения на обмяната на веществата.
Основни проявления на тази патология са главоболие, световъртеж, неразположение, а също и разстройства на паметта, интелекта, проблеми със съня.
Главен мозък – причини за увреждане на неговите структури
Ако говорим глобално, винаги се откроява една основна причина, поради която страда главния мозък, и се формира енцефалопатия.
Водещ фактор за увреждане е развитие на хронична тъканна хипоксия – недостиг на кислород, който постъпва в мозъчните клетки.
А причината за това състояние и нарушенията на доставките на кислород към главния мозък могат да станат различни фактори – травми, инфекции, токсикози.
В резултат на това се нарушава обмяната на веществата вътре в мозъчните клетки, страдат невроните на главния мозък, поради което те прогресивно загиват.
Това води до постепенно изключване от функциониране на различни мозъчни зони, отговарящи за различни функции.
По произход енцефалопатиите се разделят на 2 големи групи – вродени, формиращи се у плода вътреутробно, и придобити, които възникват в различни периоди от живота под действието на различни патогенни фактори.
Придобита енцефалопатия – роля на травми, токсини
Развитието на придобити енцефалопатии е възможно във всяка възраст, от бебешка до дълбока старост.
Уврежданията на мозъчната тъкан могат да се предизвикат от различни групи фактори.
На първо място, това е травма на черепа – закрита или открита черепно-мозъчна травма, фрактура на черепните кости, съчетани травми на скелета.
Също е възможна и лъчева травма – увреждане на мозъчните тъкани от тежки йонизиращи лъчения.
Особена група представляват токсичните енцефалопатии, които се формират под влиянието на невротропни отрови – това е метилов и етилов спирт, оловни съединения, хлороформ, токсини, образуващи се при някои инфекции.
Често могат да възникнат на енцефалопатии, които се отнасят към токсичните, но свързани с влиянието на медикаменти при случайно предозиране или умишлено отравяне.
Особени форми на енцефалопатия – нарушение на обмяната на веществата
В средна и напреднала възраст отравянията и травмите вече нямат такова голямо значение в генезата на енцефалопатиите, и с най-голяма роля са сериозните нарушения на обмяната на веществата.
Така, най-често мозъчните клетки страдат, заради нарушения на метаболизма при бъбречна недостатъчност или остро увреждане на бъбреците.
Често обмяната на веществата страда от диализа или на фона на остър панкреатит, продължително протичащ захарен диабет с чести и резки колебания на кръвната захар.
Възможно е развитие на енцефалопатия, поради нарушения на обмяната на електролити и вода с формиране на отоци в мозъка или обезводняване на мозъчната тъкан.
А също и от остри кръвозагуби с изразена хипоксия на мозъчната тъкан.
Начални проявления – проблеми с паметта, намаляване на работоспособността
Най-ранните признаци са проблеми с паметта и промяна на интелекта, макар и да са слабо изразени и често се свързват със старчески изменения.
Често възникват затруднения с изпълнението на задачи и интелектуални тестове, които в миналото са се изпълнявали с лекота.
Възможни симптоми – главоболие, проблеми със съня, умора
Често пациентите с енцефалопатия от главоболие с неопределен характер, а също и от шум в ушите, възникващ на пристъпи.