Говорейки за стафилококи, лекарите най-често имат предвид златистият, тъй като именно той е виновник за повече от 90% от инфекциите, предизвикани от тази група бактерии.
Но още вид условно-патогенен микроб, също е способен да предизвика заболяване.
Симптоми на епидермален стафилокок
Този микроб се локализира на кожата, от което и получава своето название „епидермален“. Също често се среща и по лигавиците – в носа, в гърлото, в устната кухина.
В тези места епидермалният стафилокок се установява практически у всеки човек и много рядко предизвиква каквито и да е заболявания. Ако инфекция все пак се развие, то проявленията ѝ ще бъдат следните:
• Гнойници;
• Зачервяване на кожата;
• Белене;
• Язви;
Много често така се проявява стафилококът при деца – по бузите се появява зачервяване и лющещи се участъци от кожата, които често се проявяват като алергия.
Въпреки че епидермалният стафилокок често се намира на повърхността на кожата и лигавиците, той може да попадне и вътре в организма.
Именно там бактерията крие най-голяма опасност. При инфекция в червата или други органи възникват следните симптоми:
• Общо влошаване на състоянието – слабост, умора, пребледняване;
• Повишаване на температурата;
• Разстройство на изпражненията, във фецеса се установява слуз и дори гной;
• Гадене, повръщане;
Следва да се отбележи, че признаците на епидермална стафилококова инфекция не са специфични, а и такава се развива изключително рядко.
Затова при такива заболявания задължително трябва да се правят изследвания и точно да се определи причинителят. В противен случай фалшивата диагноза може да стане причина за усложнения.
Епидермален стафилокок при възрастни
Тази бактерия се отнася към условно-патогенната микрофлора и в повечето случаи не се активира. Но при хората с отслабен имунитет може да предизвика указаните симптоми.
Освен това при пациентите с имунен дефицит микробът става причина за обширен възпалителен процес, който може да доведе до смърт.
И все пак в повечето случаи епидермалният стафилокок причинява неудобства по време на хирургични интервенции.
Това се дължи на факта, че доста лесно се пренася по въздуха и може да инфектира открити рани. Понякога попада по време на операцията. Особено това се отнася до протезирането – поставяне на сърдечни клапани, стави, шунтове и друго.
Бактерията се въвежда от самата протеза и по-късно предизвиква възпалителен процес от локален характер. Най-често такъв стафилокок при възрастните предизвиква повишаване на температурата и болестите на конкретно място.
На болния се назначава курс с антибиотици, в тежки случаи протезата се премахва.
Епидермалният стафилокок е честа причина за натрупване на гной около катетрите. В този случай лечението се свежда до заменя на инфектирания катетър с друг.
След отстраняване на причината имунната система сама се справя с огнището на заразяване, и курс антибиотици не е необходим, просто раната се обработва.
Още едно проявление на стафилокок при възрастни е инфектиране на утетера, което най-често се открива при жени. Заболяването се пренася достатъчно тежко – повишава се температурата, появяват се гнойни обриви.
Лечението задължително включва антибиотици.
Епидермален стафилокок при деца
Доколкото детският организъм е с по-слаб имунитет и едва се запознава с бактериите, условно-патогенната микрофлора именно при децата най-често предизвиква заболяване.
Епидермалният стафилокок при деца може да се активизира още в първите дни от живота. Проявява се на кожата – най-често на лицето, гънките и около дупето.