„Докторе, пия си всичките си лекарства, но не се подобрявам. Какво се случва?“ – този въпрос често се задава от болните на лекуващия лекар по време на прегледи.

Каква е причината едно лекарство да не работи? Еднозначният отговор е изключително сложен. Ефективността на лекарствените средства, които приема пациентът за лечение на конкретно заболяване, зависи от различни параметри.

И един от тях е добросъвестността на фармацевтичната фирма, която го е пуснала на пазара. Колко е актуален проблемът с фалшивите лекарства у нас и как да отличим ефективното средство от недоброкачественият продукт?

Какво представляват фалшивите лекарства?

Терапевтичните средства могат да бъдат оригинални – произведени от съответната фирма за първи път, и дженерици – възпроизведени или копия на оригиналните.

Фалшивите лекарства нямат в своя състав вещества, които са указани на опаковката.

Те могат да се окажат обикновени таблетки, имащи в своята структура безобиден тебешир или глюкоза, но понякога в тях влизат високотоксични и опасни вещества, затова могат да нанесат вреда на здравето.

Фалшивите лекарства са световен проблем

Проблемът с продажбата на фалшиви лекарства е актуален не само у нас, а вълнува специалисти и лекари от всички държави по света.

Разпространението на такива препарати е на 3-то място по печалби след търговията с наркотици и оръжие.

По данни на американския център по лекарствата, оборотите от продажбата на такива медикаменти са около 75 милиарда долара годишно.

И тази огромна сума дава възможност на техните производители и разпространители да живеят луксозен живот, но за сметка на здравето на хората, които ги купуват.

Именно поради тази причина покупката на лекарства в страни като САЩ, Япония и в държавите от Западна Европа, не дава гаранция за тяхната безопасност – проблемът с фалшификатите сред медикаментите е обхванала целия свят.

Официалните данни от статистиката, каква част от всички лекарства на света са фалшификати, са нееднозначни. Причина е в това, че установяването на истината е доста сложно, и като се отчита, че майсторството на производителите на фалшификати нараства с всяка година, може смело да се твърди, че дори най-песимистичните прогнози са върхът на айсберга.

По данни на СЗО, около 12% от всички лекарства по света са фалшиви. В развиващите се държави със слаборазвита система на фармацевтичен надзор този процент е много по-висок и в някои африкански държави достига 80%.

Кои лекарства се фалшифицират най-много?

Производителите на фалшиви лекарства върви по пътя на най-малкото съпротивление и се фалшифицират тези лекарствени средства, които са най-търсените.

И за фирмите, които произвеждат фалшификати е по-изгодно, тези медикаменти да не са от най-евтините. Затова покупката на препарат на цена от няколко стотин лева не е гаранция, че ще се окаже истински, за разлика от лекарствата, които струват стотинки.

Как да отличим фалшификата от истинското лекарство?

За да бъдем уверени в качеството на лекарството и неговата ефективност, е необходимо да го изпратим на специална експертиза.

Разбира се, малко от купувачите правят това, да и лабораториите работят единствено с юридически лица, каквито обикновените купувачи не са.

Повечето от тях просто купуват препарата по лекарска препоръка и ще вярват на това, че е истински, уповавайки се само на собствения си късмет.

Но има начини, позволяващи да се намали риска от покупката на фалшиво лекарство, тъй като отговорността за собственото здраве и това на нашите деца единствено самите купувачи.

Изпълнителната агенция по лекарства на сайта си постоянно обновява информацията си за открити фалшиви лекарства.