С появата на нови ефективни методи за протезиране значително нараснаха възможностите за качествена дентална помощ.

Какви са особеностите на реставрация на зъбите

Красивата усмивка днес е неизменен признак на благополучие и важно условие за социализация. Проблемът обаче не е само в естетиката. Функционалната роля на здравите зъби е не по-малко съществена.

Именно в устата започват процесите на храносмилане, и ако със зъбите не всичко е наред, за здрав стомашно-чревен тракт трябва да забравим. За щастие, загубата на зъби или на част от тях, благодарение на възможностите на съвременната стоматологична ортопедия и реставрация вече не е трагедия.

Сходство и различия

Фасетите и коронките са най-популярните методи за зъбна реставрация – има и общи свойства, и такива, които ги отличават едни от други.

Общо е това, че с помощта на двата вида ортопедично лечение може да се възстанови пълната анатомия и изходната цялост на зъба, да коригира височината на захапката. И фасетите и коронките добре укрепват естествените зъби, увеличавайки тяхната дълготрайност. Впоследствие идват и различията.

Фасетата – това е тънка керамична пластинка, която се поставя на предната повърхност на зъба. Коронката пък покрива цялата част над корена. Под коронката зъбът се изпилва много повече, докато за поставянето на фасети обработката е минимална.

Отличават се и показанията за поставянето на едни или други конструкции.

Колкото повече естествени зъбни тъкани, толкова по-дълго служи всяка конструкция. Фасетите в този смисъл са по-дълготрайни, защото на зъба има повече емайл.

Ако зъбът е силно разрушен, еднозначно е необходима коронка, защото ако този зъб се възстанови с пломба и с керамична фасета, то е голяма вероятността да се счупи.

Фасети се поставят за:

  • Подобряване на външния вид на усмивката – с тяхна помощ може да се постигне по-висока естетика – да се получи зъб във всякаква форма и цвят, а също и да се коригират някои аномалии на разположението на зъбите. Ако зъбите са жълти или при наличие на голямо количество клиновидни дефекти – участъци на ерозия на зъбния емайл, то фасетите могат да ги прикрият. Също под фасетата може прекрасно да се скрие пломбата на излекуван преден зъб. Това е възможно обаче само ако пломбата е малка, с площ не повече от 10% от тази на зъба.
  • Компенсация на захапката – например, ако зъбите са били на различна височина, то най-добрият начин да се изравнят и да се покрият с фасети. Благодарение на това усмивката не само може да се направи по-хармонична, но и да се подобри и възстанови дъвкателната функция, а това означава да се оправи проблема с храносмилането.
  • Изправяне на захапката – при сериозни аномалии на захапката не може да се мине без брекети, но при наличие само на един крив зъб, и ако изкривяването не е голямо, то изправянето може да стане с помощта на фасета.

Кога са необходими коронки

Зъбът е разрушен на 60% и е възстановен с различни пломби

Тези зъби вече са крехки, възможно е да се счупят, дори и да не отхапем с тях орехова черупка.

След ендодонтско лечение

Когато е изваден нервът на зъба и са лекувани каналите, също става по-крехък. Такъв зъб може да се разруши с времето при лек натиск върху него. За да се предпази е необходимо поставяне на коронка. Същата покрива зъбът отвън, предпазвайки го. Рисковете от счупване напълно се неутрализират чрез пълното покриване с твърда тъкан.

Кога не е подходяща нито коронка, нито фасета

Нито едно, нито другото не е подходящо, който вече няма зъб или ако е разрушен на нивото на костта. В този случай единственият вариант за протезиране е поставянето на имплант.

Това е изкуствен аналог на корена, който позволява възстановяването на тази морфология и форма, функция, която се изпълнява от естествения зъб. Само формата на корена ще е по-различна. След поставянето на имплант на зъб трябва да се поддържа отлична хигиена, тъй като в противен случай тъканта около него ще се възпали и е възможно да започне да се разрушава костта, която се е формирала и да се наложи да се извади, за да заздравяват костта и венеца.