Учените идентифицираха нов подход за ранна диагностика на сериозни заболявания на сърцето.
Установяват, че колкото по-закръглено е или в сферична форма, това предсказва риска от сърдечни заболявания още в стадия, когато човекът и неговият мотор изглеждат здрави.
Изследването е публикувано в авторитетно специализирано издание от учени от Лос Анджелис.
Изкуственият интелект – пазител на вечния мотор
С помощта на изкуствен интелект е направена оценка на данните на ЯМР на близо 39 000 души. Това голямо количество изследвания е взето от биобанката на Великобритания, в нея е акумулиран огромен обем от медицинска информация, която се използва при изследвания.
Сега при ехокардиография и ЯМР-диагностика обикновено се оценяват размерите на сърцето и неговата функция – колко ефективно изпомпва кръвта. Учените решават да обърнат внимание на неговата форма.
На какво прилича реално сърцето
Следва да се поясни, че традиционното сърце, което обикновено се изобразява пронизано от стрелата на Амур, доста ограничено напомня реалната му форма.
Всъщност то прилича на круша със загладена долна част. Анатомите го определят като подобен на конус кух орган с 4 структури – две камери и две предсърдия.
Когато мускулите се засегнат или се износят, поради някакво заболяване, сърцето сякаш се раздува, става по-голямо и придобива по-кръгла или сферична форма, подобна на ябълка.
И учените решават да проучат има ли ранни признаци на тази сферичност, когато болестта още не е изменила размерите на мотора и докога функционира нормално.
Лявото сърце е по-важно от дясното
Изкуственият интелект потвърждава техните предположения. Дори когато размерът и функцията на сърцето били в норма, неговата сферичност предсказвала риск от бъдещи заболявания.
Увеличаването на индекса на сферичност при едно стандартно отклонение било свързано с повишаване на риска в бъдеще от развитие на кардиомиопатия с 47%, а от предсърдно мъждене с 20%. Това са опасни заболявания, които на практика не се излекуват и изискват постоянна сериозна терапия.
В изследването повече се касае не са за цялото сърце, а за лявата камера. Това е най-важната и силна камера на сърцето, от която кръвта се изпомпва в големия кръг на кръвообращение.
И най-много от всички анатомични структури лявата камера страда при хипертония, инфаркти, кардиомиопатии и на практика при всички други заболявания.
Кардиологията на 90% е наука за лявото сърце – лявата камера и предсърдие. Десните камери сами по себе си страдат по-рядко, и най-често проблемите с тях са вторични. Обикновено възникват от заболявания на белите дробове или декомпенсация на лявото сърце.
Експертно мнение
Лявата камера на сърцето има форма на изсечена от едната страна елипса, неговата ос по дължина е 3 пъти по-голяма, от ширината, или напречната ос.
В резултат на повишено натоварване на сърдечния мускул, например, при артериална хипертония или след инфаркт на миокарда, когато част от мускула се замества от съединителна тъкан, формата може да се промени, да стане сферична.
Това е свързано с адаптацията на лявата камера към повишено натоварване. На първо време се удължават мускулните влакна, които са останали незасегнати, лявата камера при напречно сечение се разширява.
И тази сферичност може да се оцени при ехокардиография – ултразвуково изследване на сърцето. Това се случва вече при този стадий, когато патологията става явна и започва развитието на сърдечна недостатъчност.
Авторите на изследването стигат до извода, че с помощта на изкуствен интелект могат да се определят най-ранните, предклинични признаци на превръщането на формата на сърцето от елипса в сфера.
Това се установява в стадия, когато съкращаването на сърдечния мускул още не е нарушено и специалиста все още не може да улови признаците на увеличаване на напречната ос на сърцето на екрана на ехокардиографа.
Авторите предлагат да се използват тези ранни признаци на сферичност като предвестници на кардиомегалия – рязко увеличаване на размерите на сърцето, бъдещата сърдечна недостатъчност, сериозни ритъмни нарушения и на проводимостта на сърцето. Те предполагат, че тези опасни усложнения могат да се предотвратят, като се назначи медикаментозна профилактика на пациента.
Ако тази методика се доработи, като се направи по-чувствителна и точна, ще е доста полезна на практика, помагайки по-точно да се определи функционалното състояние на сърцето, да се открие патологията в по-ранен стадий и по-ефективно да се предотвратява развитието на опасни сърдечно-съдови усложнения, негативно влияещи на прогнозите.