Диабетна гангрена – това е опасно състояние, което е с вторична природа.
Първопричина за това заболяване е захарен диабет, усложнен от микроциркулаторни и невротрофични разстройства в областта на долните крайници.
От клинична гледна точка, диабетната гангрена се характеризира с поява на участъци на мъртва тъкан, което често принуждава лекарите да преминат към ампутация.
Прогнозата при това състояние е изключително сериозна. Само ако своевременно се потърси медицинска помощ се съхранява засегнатия крайник.
В противен случай освен принудителна ампутация може да възникне сериозно усложнение каквото е сепсиса с полиорганна недостатъчност и летален изход.
Причини, рискови фактори
Изхождайки от гореказаното може да се направи извод, че диабетната гангрена е крайна форма на диабетно стъпало.
Известно е, че с диабетно стъпало се сблъскват около 10% от хората, страдащи от захарен диабет.
Всички те се намират в рисковата група по възникване на диабетна гангрена.
Интересно е, че захарният диабет тип 2 на практика с 10 пъти по-често води до увреждане на долните крайници.
Рискът от развитие на това усложнение присъства от самото начало.
Малко по-различна е картината при захарен диабет тип 1.
При това заболяване не само значително по-често се развива диабетна гангрена, но с нея се сблъскват само няколко години след началото на заболяването.
Според статистиката около 10% от хората, страдащи от гангрена на фона на диабет, се нуждаят от ампутация на крайниците.
Ако говорим по-конкретно, в развитите държави всяка година се извършват от 6 до 8 ампутации на хиляда диабетно болни.
Но този показател не взема предвид ситуациите, при които се ампутира само част от стъпалото, поради което реалните цифри са по-високи.
Сред пациентите със захарен диабет тип 2 броят на тези операции е малко повече.
Механизъм на развитие
В основата на възникване на диабетна гангрена стои тежко протичащ захарен диабет.
В резултат на този патологичен процес в периферните съдове кръвоснабдяващи отделите на крайниците, се образуват атеросклеротични плаки, нарушаващи проходимостта на кръвта.
Освен това в съдовете се отключват структурно-функционални изменения, характеризиращи се с удебеляване и разслояване на мембраните на капилярите.
Протичащите нарушения способстват за това тъканите да престанат да получават кислород в необходимото количество и други хранителни вещества, което води до тяхното загиване.
Задължително присъстват признаци, сигнализиращи за развитие на метаболитна полиневропатия.
Прието е да се разграничава известно количество предразполагащи фактори, повишаващи вероятността от развитие на тази болест. Първо, това е продължителна хипергликемия.
Възможно е да обусловена от спиране на препарати за сваляне на кръвната захар или на инсулин, неспазване на лекарските препоръки относно диетата и т.н.
В рисковата група също е прието да се отнасят хора, които прекалено много натоварват стъпалото.
Симптоми, сигнализиращи за диабетна гангрена
Общо съществуват 2 основни разновидности на диабетна гангрена – суха и влажна. Те ще се отличават от съпътстващите симптоми и по-нататъшната прогноза.
Установено е, че хората със суха гангрена значително по-често минават без ампутация на крайниците.
Сухата гангрена има място в случаите, ако кръвообращението се наруши бавно. Характеризира се с възникване на ограничен засегнат участък, който не увеличава размерите си.
Диагностика и лечение
При хоспитализация по повод диабетната гангрена е необходимо да се нормализират нивата на глюкоза.
Паралелно се провежда се лекуват сърдечно-съдовите заболявания, провеждат дезинтоксикационни мероприятия и антибактериална терапия.
Сухата гангрена най-често се лекува консервативно. Засегнатият крайник се почиства от мъртвите клетки, поставят се местни препарати, които ускоряват заздравяването на раните.