Хематом представлява определено количество кръв, обикновено съсирена извън кръвоносните съдове, който се причинява най-често от нараняване на стената на кръвоносен съд, което позволява изтичането на кръвта от него в тъкани, неприлежащи към кръвоносната система.
Увреденият кръвоносен съд може да бъде артерия, вена или капиляр и кървенето може да бъде, както много малко, колкото една точица, така и много голям кръвоизлив, който да причини значителна загуба на кръв.
Това е вид вътрешен кръвоизлив, който съдържа съсирена кръв или впоследствие формира съсиреци.
Кръвоизливът е термин, който се използва за описание на интензивно кървене и често се класифицира като изтичане на 15-40% от общото количество кръв в организма.
Хемотомът описва кървене, при което кръвта вече е започнала да се съсирва.
Въпреки това разликата понякога не е ясна, тъй като хематомите се уголемяват с течение на времето като активното кървене може да увеличи тяхната маса.
Хематом - какво го отличава от кръвоизлива
Какви са симптомите
Количеството кръв извън кръвоносен съд причинява дразнене и възпаление, като клиничните изяви зависят от неговото местоположение и дали свързаното с него подуване и възпаление засягат околните тъкани.
Най-характерните симптоми на възпаление са зачервяване, болка и подуване.
В повечето случаи хематомите се разрешават от само себе си с течение на времето. Първоначалната твърда структура на съсирената кръв постепенно става пореста и мека и постепенно се разгражда от организма.
Формата се променя като течността изтича и подуването, вследствие на хематома, отшумява.
Цветът се променя от лилаво-синьо, изглежда като натъртено, до жълто и кафяво. Химикалите от кръвта постепенно се абсорбират и хематомът се разрешава от само себе си.
В зависимост от местоположението си, характерното оцветяване на кожата може да обхване различни тъкани под действието на гравитацията.
Например хематом на челото е възможно да доведе до образуването на синини под очите, които изглежда се изместват надолу към врата и избледняват с течение на времето.
Хематоми се появяват често и в повечето случаи са без клинично значение.
Ако обаче са прекалено големи и са на определени места по тялото като например мозъка е възможно да бъдат опасни за живота.
Какви са причините за поява на хематоми
Обикновено се дължат на травма, независимо дали са в резултат на автомобилна катастрофа, слаб удар, кашлица или неизвестно събитие.
Кръвта в кръвоносните съдове се движи постоянно и следователно не се съсирва или коагулира.
Когато кръвта напусне системата на кръвообращението и престане да се движи, почти незабавно започва да се съсирва.
Освен ако човек не приема антикоагуланти, които предотвратяват образуването на кръвосъсиреци като аспирин, варфарин, клопидогрел и дипиридамол.
Колкото по-интензивно е вътрешното кървене, толкова по-голям хематом се образува.
Лечение на хематом
Повечето кожни колекции от кръв се дължат на контузии и се лекуват чрез спазване на постелен режим, прилагане на ледени компреси и по възможност стягане на засегнатото място.
Ако хематомът е на крака е препоръчително да се държи повече време по-високо от сърцето за намаляване на подуването.
Кръвообразуванията отшумяват с течение на времето. В зависимост от локализацията, обездвижването на засегнатото място може да ускори процеса на излекуване.
За овладяване на болките и възпалението е препоръчително да се прилагат стандартните медикаменти, които се отпускат без рецепта като парацетамол и ибупрофен.
Важно е да се знае че и стандартните болкоуспокояващи имат странични ефекти и не е препоръчително продължителното им използване без лекарско указание.
Хематом на главния мозък
Една по-специална разновидност хематом, която изисква и съответното внимание. Хематомите на главния мозък са често последствие от травми на главата.
След получаването на подобни наранявания малко хора отиват на лекар, а и истината е, че и да го направят най-вероятно няма да им обърнат внимание, след като нямат характерните симптоми.
Видове и симптоми на хематом на главния мозък
Хематомите на мозъка представляват кръвоизлив в тъканите на органа, в резултат на което се образува кухина, изпълнена с кръв.
Основен признак на хематоми – един или няколко в мозъка, е интензивното главоболие, което може да предизвика гадене и постоянно повръщане.
Характерни симптоми на хематоми в мозъка
- Световъртеж;
- Постоянна сънливост;
- Прилошаване;
- Затруднения с координацията на движенията;
- Изкривяване на походката;
- Нарушения на говора с различна тежест;
- Съществена разлика на размерите на зениците една от друга;
- Внезапна слабост в крайниците или на едната половина на тялото.
Особено внимание трябва да се обръща на бебетата и на хората в напреднала възраст, тъй като при тях хематом може да възникне, дори след незначителни удари в главата.
Хематомът на главния мозък е опасна травма, тъй като води до възникване на дефекти на нервната тъкан, нарушение на кръвообращението в нея, повишаване на вътречерепното налягане.
Затова е много важно своевременно да се потърси лекарска помощ, в противен случай в мозъка ще се натрупа много кръв, което да доведе до изместване на черепните структури една спрямо друга.
Резултатът е влошаване на състоянието на човека, развитие на гърчове и конвулсии, дори 2 години след травмата, летаргия, кома и дори летален изход.
Разновидностите на струпване на кръв в главния мозък:
- Субдурален хематом се развива при нарушение на целостта на кръвоносните съдове между веществото на главния мозък и неговата твърда обвивка. Вследствие на кръвоизлива в тъканта, се формира хематом, притискащ мозъка. Възможно е постепенно да се увеличава, което да доведе до бавна загуба на съзнание на пострадалия и развитие на тежки, понякога необратими деструктивни изменения в мозъка. Такива хематоми могат да се проявят както веднага, така и няколко дни и дори месеци след получаването на травма.
- Епидурален хематом се формира в резултат на разкъсване между черепа и твърдата обвивка на главния мозък, което често се наблюдава при счупване на черепа, получено при автомобилна катастрофа. При такива травми пострадалите рядко са в съзнание.
- Вътремозъчен – локализира се единствено в тъканите на мозъка и не излиза извън неговите предели.
Малките субдурални или епидурални хематоми обикновено се лекуват консервативно.
Консервативната терапия – това е:
- Полагане на лед към засегнатото място;
- Поставяне на притискаща превръзка;
- Назначаване на физиотерапия;
- Провеждане на симптоматично лечение, състоящо се в прием на обезболяващи, кортикостероиди, невролептици, средства против повръщане;
- Провеждане на анфибринова терапия с цел предотвратяване на повторни кръвотечения;
- Профилактика на формиране на отоци на мозъка с помощта на диуретични средства;
- Прием на препарати, подобряващи микроциркулацията на кръвта.
Вътремозъчен хематом също понякога може да се лекува консервативно, под постоянен контрол на вътречерепното налягане.
Хирургично лечение на мозъчен хематом
Ако в мозъка се е образувал голям хематом, то не може да се мине без хирургично лечение, което се състои в отстраняване на кръвта от мястото, в което се е натрупала. Понякога се налагат и по-обширни операция, когато кръвотечението вътре в мозъка не спира.