Същност на хиперкератозата
Хиперкератоза представлява удебеляване на роговия слой на кожата, което може да се среща в различни части на тялото. По своята природа това не е заболяване, а последствие от патологичен процес в организма или въздействие на външни фактори. За какво може да сигнализира този симптом, как се проявява хиперкератоза и как да подберем лечението на кожата?
Патогенеза на хиперкератоза – защо се променя кожата
Роговият слой на кожата изпълнява защитна функция. Състои се от белтъци кератин и при норма постоянно се обновява – горните слоеве се излющват, а на тяхно място израстват нови. Именно поради този процес кожата остава еластична.
Хиперкератоза – това е прекомерно удебеляване на роговия слой, като на дланите и на петите на краката понякога е възможно да се увеличи до няколко сантиметра. Характерно е, че този процес рядко обхваща цялата повърхност на кожата, а напротив – изменят се отделните участъци. Патологията е предизвикана от прекомерен синтез на кератин, при който естествения процес на обновяване е недостатъчен за поддържане на нормална дебелина на слоя. Роговият слой нараства по-бързо, отколкото се излющва.
Хиперкератоза може да бъде наследствена патология, свързана с вродени метаболитни нарушения, или придобит проблем. Във втория случай такова нагрубяване на епидермиса може да е признак на развиващи се заболявания или пък просто въздействие на външни фактори.
Външни причини – хронична травматизация, наднормено тегло
Външните причини на хиперкератоза не са свързани със заболявания на кожата и на другите органи. Епидермисът нагрубява и се удебелява под въздействие на различни фактори, в отговор на различни дразнители. Това е физиологичен, а не патологичен процес, тъй като в този случай роговият слой изпълнява своята защитна функция – участъци, издържащи на големи натоварвания, стават по-плътни.
Най-често екзогенните фактори водят до хиперкератоза на стъпалата, тъй като налягането върху тях нараства значително. Така например, причина може да стане:
- Тесни или обратно, твърде свободни обувки;
- Често ходене бос;
- Наднормено тегло;
- Продължително ходене;
Освен това на кожата на стъпалата може да повлияе и неправилната стойка – кифоза, лордоза, изправен гръб, при който нерационално се разпределя натоварването на краката. В този случай е възможно да повлияят обширните зони на хиперкератоза. А ако в процеса на деформация се въвлекат костите на стъпалото, загрубяването на кожата може да се съпровожда с болка и подпухване. Сред другите нарушения при хиперкератоза са:
- Плоскостъпие;
- Вродени патологии на стъпалото;
- Неправилно сраснали кости след прекарана травма;
- Различна дължина на краката;
- Куцане;
Кожата на другите участъци на тялото може да загрубее под въздействие на постоянна травматизация. Например, при триене или притискане с дрехи, увреждане от работни инструменти, най-често хиперкератоза на ръцете.
Вътрешни причини – захарен диабет, кожни заболявания
Хиперкератоза невинаги е просто следствие на механично въздействие на кожата. Понякога причина за загрубяване на тъканите стават вътрешни – ендогенни, патологии, влияещи на процеса на регенерация на епидермиса. Това са различни кожни заболявания, хронични, придобити и вродени патологии:
- Псориазис;
- Ихтиоза;
- Микози, особено в хронична форма;
- Кератодермия;
- Еритродермия;
Освен това, кожата може да страда и при други заболявания. Например, често различни дерматологични проблеми съпровождат захарния диабет. Възможни са зачервявания, дълго незарастващи рани, раздразнения и уплътнения на епидермиса. Това е свързано с нарушение на обмяната на веществата, недостатъчно добро кръвообращение.