Повечето от нас знаят какво се случва, когато си позволим да похапнем риба с прясно мляко – подобни комбинации често предизвикват пристъп на диария. Но не само тези храни могат да предизвикат неочаквани изненади от страна на червата.

Слабително действие притежават някои минерали и витамини, особено когато се приемат във високи дози.

Така например, магнезиеви соли се използват за лечение на запек и за прочистване на дебелото черво преди диагностични манипулации.

За да не търсим тоалетна в най-неподходящото време, е важно да четем етикетите на хранителните добавки, които приемаме, както и на храните и напитките.

Диарията като страничен ефект

При хроничен запек храните и някои добавки с разхлабващ ефект са едно от възможните решения. Но за повечето хора без подобен деликатен проблем с храносмилането, внезапно възникналата диария – това винаги е неприятна изненада.

Храните, витамините и минералите със скрит слабителен ефект трябва да се знаят предварително, за да не се приемат преди отговорно мероприятие или продължително пътуване.

Обикновено диарията се развива от раздразнение на рецепторите на червата и за усилване на перисталтиката, а също и за активизация на бактериалната флора в дебелото черво.Най-често това не е продължителен пристъп, не вреди на организма, но може да създаде определени неудобства.

Без значение дали слабителните храни помагат при предразположение към запек или по-скоро предизвикват неприятен страничен ефект, те следва да се познават.

Витамини „за имунитета” и за разхлабване

Популярните добавки, които се предлагат за укрепване на имунната система и които съдържат растителни компоненти и високи дози витамин С – от 500 до 1000 мг, са потенциални провокатори на диария.

Мегадозите витамин С се смятат за безопасни, но едновременно с храната, която съдържа витамини, е възможно да се стигне до много високи нива на киселия витамин в червата, вследствие на което възниква силен слабителен ефект.

Следователно, ако се приема комплекс от витамини, който съдържа високи дози аскорбинова киселина, допълнително количество от това вещество, при дневната доза над 1000-1500 мг, рискът от пристъп на диария се повишава значително. Това винаги трябва да се има предвид, при опит укрепване на имунната система.

Добавки в храненето, напитките и дъвките

Храните, които съдържат заместители на захар, ако се употребяват в големи количества, могат да ни изиграят много лоша шега. Така например, някои видове бонбони и напитки с 0 калории могат да предизвикват разхлабване.

Когато съединенията от тези храни и напитки попаднат в червата, добре се абсорбират, затова и тяхната калоричност е 0. Заедно те са известни като захарен спирт или полиоли.

Тези вещества попадат в дебелото черво непроменени, където посредством осмоза привличат водни молекули, освен това осигуряват храна, която лесно ферментира, за бактериите в стомаха. Тази подсладена храна, ако се употребява в големи количества, може да предизвика повишено образуване на газове и усилване на чревната перисталтика.

Закономерен резултат от този процес е разхлабване и тежестта на състоянието зависи от дозата. Приемът на полиоли в диапазон от 10 грама и повече може да окаже съществено слабително действие, докато ниското потребление може да е с умерен ефект или изобщо да не влияе на храносмилането.

Така например, използването на дъвка без захар, вероятно ще се възприеме неутрално от стомашно-чревния тракт на повечето хора, докато несъдържащите захари бонбони, могат да доведат до диария.

Кафе против запек

Повечето хора са наясно с вълшебната способност на кафето да стимулира дефекацията. Но се смята, че причината за това е кофеинът. Кафето съдържа естествено съединение, наричано хлорогенна киселина, която при част от хората отговаря за стимулиране на двигателна активност в дебелото черво.

Хранителни добавки с разхлабващо действие

Някои добавки, които съдържат растителни компоненти или магнезий, действат разхлабващо. Магнезият е жизненоважен минерал, който е необходим за функционирането на много системи – от съкращение на мускули и формиране на структурата на костите.

Магнезият в храната, за разлика от този в добавките, не притежава толкова силно изразен слабителен ефект, дори и да се похапват богати на този минерал храни като тиквени семки, ядки, бобови, листни зеленчуци.