Хронични аднексити – това са възпалителни заболявания, засягащи маточните придатъци. Към тях се отнасят яйчниците и маточните тръби. Другото название на това заболяване е „салпингоофорит”.
Причини за хроничен аднексит
Аднексит представлява инфекциозен процес, възникващ от проникването в половите органи на патогенни бактерии. Сред най-честите възбудители са:
- Стафилококи;
- Патогенни гъбички;
- Стрептококи;
- Микоплазми;
- Спирохети;
- Вирусни частици;
- Хламидии;
- Гонококи;
Инвазията на микроорганизмите води до това, че в маточните придатъци се развива възпалителен процес. Без специфично лечение процесът преминава в хронична форма, която е с упорито протичане. За хронизацията на процеса способстват следните фактори:
- Множество аборти в анамнезата;
- Наличие на усложнения при раждане;
- Поставяне на вътрематочни спирали;
- Прием на антибиотици, които неблагоприятно се отразяват на естествената микрофлора на влагалището;
- Сексуални контакти по време на менструация;
- Постоянни преохлаждания;
- Някои екстрагенитални патологии – разстройства на стомашно-чревния тракт, заболявания на органите на малкия таз, нарушения от страна на отделителната система;
Наличието на рискови фактори значително увеличава вероятността от развитие на хроничен аднексит при жените.
Симптоми на хроничен аднексит
Хроничната форма на заболяването е с упорито протичане, с редуване на периоди на обостряния, през които се появяват и отшумяват симптоми. Появата на обостряния може да бъде предизвикано от следните фактори:
- Преохлаждане на организма;
- Полови контакти без предпазни средства;
- Нарушение на интимната хигиена;
- Разстройства от страна на храносмилателната система – токсикоинфекции, запек;
- Отслабване на имунитета на фона на постоянни простуди;
- Други инфекции в органите на малкия таз;
Сред основните признаци на обостряне се отнасят силните болки в долната част на корема. Възможно е да се разпространят към областта на кръста, затова и симптомите често се бъркат с патологии на бъбреците. Болките обикновено имат дърпащ и притискащ характер. Неприятните усещания се усилват по време на менструация, а също и при силно преохлаждане на организма.
Други проявления на обострянето са нарушения на менструалния цикъл. Възникват на фона на разстройствата на функционалната активност на яйчниците, възникващи, заради възпалителния процес. Изменението на характера на менструациите се проявява със следните симптоми:
- Алгодисменорея – остри болки по време на менструация;
- Олигоменорея – оскъдно менструално кървене;
- Менорагия – обилно менструално кръвотечение;
На фона на измененията на активността на яйчниците при жените често възникват разстройства на половото влечение. Разпространено клинично проявление на заболяването е също и поява на обилни гнойни течения от влагалището.
Какви лекарства са нужни?
Лечението на хроничен аднексит има няколко основни направления. Първият етап на терапията се заключава в отстраняване на бактериалната инфекция от половите пътища.
За тази цел на жената се назначават антибиотици, които специфично въздействат на патогенните микроорганизми. Това позволява да се отстрани възпалителният процес в маточните придатъци.
Вторият компонент на терапията е възстановяване на нормалната функция на яйчниците. С тази цел се назначават хормонални лекарства, които стабилизират овулаторния цикъл и възстановяват нормалният менструален цикъл.
Третият етап на лечението е симптоматична терапия. Зависи от това какви клинични заболявания присъстват у пациентката. При изразени болки се назначават обезболяващи и противовъзпалителни препарати.
За подобряване на състоянието на организма се използват витаминни комплекси и средства за общо укрепване на организма.
Профилактика
Основни мероприятия по профилактика на хроничен аднексит са:
- Правилно подбрана контрацепция;
- Минимизиране количеството аборти, които се отразяват неблагоприятно на състоянието на половите органи;
- Постоянен сексуален партньор;