Всеки, който се е интересувал от козметика и козметични процедури, най-вероятно, е чувал за процеса на ексфолиране на кожата. Мненията на експертите в областта, обаче са доста противоречиви.

За едни тази процедура, по-скоро вреди на кожата ни, а за други – тя трябва да е част от рутината на всеки. Днес ще обсъдим какви са ползите и вредите от тази процедура и ще ви запознаем малко по-детайлно с нея.

Какво е значението на екфолирането за нашата кожа

За едно денонощие над 1 000 000 мъртви клетки се елиминират от кожата ни. Ако просто измиваме ежедневно лицето си, много малко от тези клетки отпадат от повърхността на кожата ни.

Останалата част от тези мъртви клетки се натрупват и се отлагат по кожата ни заедно с произведения себум. Така порите ни се запушват и кожата ни не може да диша.

Ексфолирането представлява процес на премахване на мъртвите клетки от повърхността на кожата. То има много ползи за нас, но при неправилното му извършване, може да ни нанесе и вреди.

Какви са начините за ексфолиране

Механично ексфолиране

Това е най-използваният начин да премахнете непотребните клетки от кожата ви. То може да стане с ексфолиращ продукт, четка или кърпа.

Химично ексфолиране

Осъществява се, обикновено чрез алфа- и бета- хидроксикиселини. Алфа- хидрокси киселината се използва за редуциране на разширените пори, хиперпигментациите и намаляване на фините бръчки.

Бета- хидрокси киселината се препоръчва за редуциране на възпаления по кожата.

Относно извършването на химичния метод е необходимо да се консултирате с дерматолог.

Какви са ползите от ексфолирането

  • Подобрява състоянието на мазната кожа – Когато ексфолираме кожата си, освен, че премахваме мъртвия слой клекти, които запушват порите, премахваме излишното количества себум, който омазнява кожата ни.
  • Стимулира микроциркулацията – Чрез този процес се стимулира кръвообращението към кожата. По този начин кожата става по-сияйна и еластична.
  • Изравнява тена на кожата – След извършването на процедурата, епидермисът се изчиства и се елиминират появилите се неравномерни петна.
  • Предотвратява образуването на враснали косми – Ексфолиацията е силно препоръчителна след обезкосмяване.

Кога ексфолиацията може да ни навреди

Ексфолирането на кожата може да навреди, най-вече, когато се осъществява прекалено често. Специалистите по естетична медицина съветват да не ексфолирате кожата си повече от веднъж седмично.

При по-често ексфолиране на кожата, нейният повърхностен слой се нарушава и кожата ни става незащитена от външни въздействия и, най-вече, от вредните слънчеви лъчи.

Освен това, използването на ексфолианти, съдържащи по-едри частици, е по-агресивно за кожата ни и може да предизвика раздразнения.