Интерстициален фибром на матката – това е широко разпространено патологично състояние. Характеризира се със засягане на миометриума, в който възниква туморно образувание, представено от съединителнотъканни влакна.

Интерстециален фибром на матката – същност

В ранните стадии на своето развитие този тумор често не се съпровожда с клинични проявления. Но с растежа започва да оказва притискащо въздействие на редица разположени в близост анатомични структури.

Тази патология не е повод за паника, но изисква своевременна медицинска помощ. В противен случай интерстициалният фибром може да се усложни с некротични процеси, вторично инфектиране, преждевременно раждане, спонтанен аборт.

Разпространение и механизъм на развитие

Матката е представена от 3 основни слоя: вътрешен – ендометриум, среден - миометриум и външен – периметриум. При интерстициален фибром се предполага, че новообразуванието се локализира именно в средния слой – мускулният.

Най-често този тумор е представен от единичен възел, размерите на който са от няколко милиметра до 2 или 3 сантиметра. Но в отделни случаи може да стигне до 20 см в диаметър.

Тази болест се открива на жени в репродуктивна възраст, преди пубертета този патологичен процес не се развива.

Според статистиката, интерстициалната форма на маточни фиброми се среща най-често, повече от 70% от случаите.

Този тумор обикновено представлява единичен възел, но понякога се открива по формата на възловидни струпвания.

При нарастване на фиброма матката също значително увеличава размерите си. Непосредствено самият тумор може да се локализира само в пределите на мускулния слой или да израсне във вътрешната или във външната страна.

Интерстициалният фибром се изражда в злокачествено образувание в не повече от 1% от случаите.

Причини за маточен тумор

Точните причини за развитие на заболяването все още не са установени. Съществуват няколко теории, но нито една от тях не е 100% доказана.

Смята се че определена роля във възникването на тази патология има наследствената предразположеност. Сред предразполагащите фактори са:

  • Отсъствие на бременност и раждане до 30-годишна възраст;
  • Чести аборти в анамнезата;
  • Различни травмиращи въздействия, например, диагностичен кюретаж;

В рисковата група за възникване на интерстициален фибром са също жените, които дълго време са използвали противозачатъчни без лекарски контрол.

Съществуващи проблеми от страна на ендокринната система и възпалителни заболявания на гинекологичните органи също способстват за развитие на този тумор.

Сред предразполагащите фактори, които не са свързани с ендокринната система, на първо място е наднорменото тегло. Често матката се подлага на специфични изменения при жените, които страдат от артериална хипертония, имат разширени вени или са изложени на постоянен стрес.

Симптоми при интерстициален синдром на матката

При малки размери на новообразуванията отсъстват характерни симптоми.

В този случай фибром се открива случайно при планови гинекологични прегледи или при преглед по повод друг проблем.

С прогресирането на заболяването възникват разстройства на менструалния цикъл. Първите симптоми най-често се появяват, когато туморът е израснал минимум до 5 см в диаметър.

Възможно е те да са представени от твърде продължителни и болезнени менструации, а също и ациклични кръвотечения. Вследствие на обилната кръвозагуба е възможно развитие на анемия.

Още един характерен симптом е болката, локализираща се ниско в корема. Болковият синдром се усилва с растежа на тумора.

Често при големи размери на новообразуванието се наблюдава притискане на разположените в близост органи и нарушаване на тяхната функционална активност. Възможно е това да се прояви с нарушаване на уринирането, запек и т.н.

Създават се подходящи условия за вторично инфектиране на пикочно-половата система с възникване на цистит и пиелонефрит.

Диагностика и лечение на болестта

Поставянето на диагнозата започва с пълен гинекологичен преглед. Позволява да се установят характерни за това заболяване структурни изменения.

Оценка на размерите е възможна само с ултразвуково изследване. Също е показна хистеросалпингография. При съмнения се назначава компютърна томография или ЯМР.

Планът за изследвания се допълва с диагностичен кюретаж или биопсия на ендометриума с хистология на получения материал впоследствие.

Лечението при интерстициален фибром на матката започва с консервативни мероприятия.

Предписват се хормонални препарати, които спомагат за възпиране на растежа на тумора. Най-ефективен метод за лечение е хирургична интервенция.