Интертригинозен псориазис – това е много често срещано дерматологично заболяване, което е с хронично протичане, при което в областта на големите гънки на кожата, се появяват атипични обриви, на практика съпровождащи се с лющене. Точните причини за развитие на патологичния процес днес все още остават непроменени. Тази патология не крие опасност за болния. Но в период на обостряне води до незначително понижаване на качеството на неговия живот. Освен това състоянието често се усложнява от присъединяване на вторична бактериална флора с формиране на гнойни възпалителни реакции.
Сред всички форми на псориазис интертригинозната форма заема едно от първите места по честота, в която се среща. Най-често с това заболяване се сблъскват млади хора. Но понякога е възможно да възникне в напреднала възраст. Ендемичност също не се проследява, но е установено, че по някаква причина хората, обитаващи Крайния север, по-предразположени към развитието на тази болест.
Ако поговорим по-подробно за възрастовата предразположеност, то може да се каже, че тази диагноза в 75% от случаите се регистрират при хора под 30 години.
Останалите 25% се падат на възраст под 55 години.
Етиологията на псориазиса днес не е установена. Но се предполага, че това заболяване се развива в условията на въздействие върху човешкия организъм. Основният от предразполагащите фактори е генетичната предразположеност. В хода на изследванията се установило, че много хора с тази патология са с различни имунологични нарушения. Едно от тях е прекомерно активния синтез на цитокини, способстващи за спонтанно отключване на възпалителни реакции.
Сериозна роля във формирането на тази патологичен процес се пада на различни проблеми от страна на ендокринната система. Установено е, че интертригинозният псориазис често се развива при хора, страдащи от захарен диабет. Освен това се предполага влиянието на хормони на щитовидната жлеза, но тази теория не може да се докаже със сигурност.
Симптоми при интертригинозен псориазис
Това е отделна форма на заболяването във връзка с това, че клиничните проявления значително се отличават от други форми. В патологичния процес при това заболяване се въвличат големите кожни гънки, например, подмускулните гънки или кожата под млечните жлези, например, между пръстите.
Основен симптом, който се появява по-рано от другите, е папула. Има гладка и блестяща повърхност, а на размери стига от 2 до 5 милиметра. При детайлен преглед се открива, че възникналият елемент се характеризира с наличие на ясни граници и с цвят бордо или ален цвят.
Появилите се папули леко се издигат над повърхността и често се сливат помежду си, като се образуват обширни огнища. След известно време образувалите се огнища се подлагат на ерозивни изменения, които затихват в централната си част. Присъединяват се симптоми като обилна секреция и мацерация на тъканите. Важен момент е, че за тази патология не е характерно лющене.
Диагностика и лечение на заболяването
Във връзка с атипичността на проявленията диагнозата на тази въз основа на болест въз основа на външния преглед е доста сложно. Решаващо значение в поставянето на диагнозата е биопсия на кожата с последващо хистологично изследване. При присъединяване на вторична инфекция общото кръвно изследване показва наличие на възпалителна реакция.
Лечението при интертригинозен псориазис се състои от назначаване на вътревенозните реакции с препарати магнезий и калций, витаминотерапия, антихистамини и липотропни вещества. В тежки случаи са показни цитостатици и имуносупресори.