В предишната статия обсъдихме с подробности, какво представлява атеросклеротичната болест. И след като вече (се надяваме), сте се запознали с голяма част от нещата, които е важно да се знаят за атеросклерозата, е време да разберем и как се лекува тази болест.
Болестта се счита за много опасна, тъй като протича без предупреждаващи симптоми в ранните стадии. Затова е важен навременен контрол и превенция.
Кои са симптомите, които да ни алармират, че трябва да се изследваме и да се консултираме със специалист
Както споменахме в началото, артериосклерозата е много коварна, тъй като не дава симптоматика от началото. Все пак, ако усетите някои от по-долу споменатите отражения на болестта, не трябва да се бавите с консултацията при лекаря:
- Болка и пристягане в областта на гърдите;
- Внезапно чувство на слабост в крайниците или болка при движение;
- Повишено кръвно налягане;
- Диагностицирана бъбречна недостатъчност, която е породена от атеросклеротични изменения на бъбречните артерии;
- Исхемична атака, изразяваща се в затруднена реч, временна загуба на зрение на идното око или отслабени мускули на лицето.
Ако сте в напреднала възраст, имате наднормено тегло или сте пушач, то се препоръчва да контролирате редовно нивата на холестерола и да предприемете редовен контрол на кръвното налягане, както и консултации с кардиолог.
По този начин, ще контролирате развитието на евентуална атеросклеротична болест и ще избегнете усложнения.
Има ли лечение
Лечението на атеросклерозата се определя от засегнатите артерии, степента на прогресиране на болестта, възраст и придружаващи заболявания. В днешни дни, съществуват редица добри медикаменти, които могат успешно да контролират заболяването.
Препоръчват се антикоагулантни и антитромбоцитни лекарства.
От изключителна важност е, те да са индивидуално съобразени с пациента и да не са по препоръка на друг болен или да се изписват без да е извършен преглед, както често се случва.
Много важно е, дори при добри показатели и положителна нагласа от страна на лекуващият лекар, лечението да не се прекратява, освен след лекарска препоръка.
Пациентите с атеросклеротична болест трябва да спазват диета, която да не повишава допълнителна нивата на холестерола.
Овесените ядки и бобовите култури повлияват изключително благоприятно нивата на общия холестерол. Умерената консумация на плодове и зеленчуци също се отразява добре.Избягвайте храни, съдържащи масло и олио в голямо количество, както и употребата на бяла захар и брашно.
Тютюнопушенето, също се счита за основен рисков фактор в случая, затова е добре да го ограничите. Високото ниво на физическа активност, както и умереният спорт ще направят положителна разлика в състоянието ви, с времето.