На хората, страдащи от сърдечно-съдови заболявания, също може да им потрябва зъболекарска помощ. Според статистиката на българските зъболекари, 20-30% от пациентите на зъболекарите страдат от хронични заболявания, сред които хипертония, исхемична болест на сърцето и пр.
Често пациентите на кардиолога сами се боят да сядат на зъболекарския стол, защото не са сигурни в своето здраве. Но болните, нелекувани зъби и сами по себе си представляват опасност за такива болни.
Затова и болното сърце и кръвоносни съдове – това е само повод предварително да се обсъди бъдещо лечение и с кардиолог, и със зъболекар.
Тъй като при лечението на зъби се използват упойки и други медикаменти, може да възникне кръвотечение, и накрая – самият пациент преживява допълнителен стрес. Какви са нюансите на лечението на зъбите на хората с болно сърце?
Опасност от кариеса за здравето на пациентите на кардиолога
Кариесът е допълнителен източник на инфекции в организма. Хората с болно сърце влизат в групата на риска от тежки усложнения като инфекциозен ендокардит.
Това заболяване поразява и миокарда, и клапаните на сърцето. Бактериите Streptococcus mutans притежава специален колаген-свързващ белтък, който им позволява да проникват в сърцето.
Това означава, че избавянето от кариеса трябва да се случи възможно най-скоро, особено ако човек е с болно сърце.
Учените също казват за повишения риск от развитие на инсулт и други сърдечни заболявания.
Тъй като било доказано, че инсултът с 57% по-често поразява хората, които имат по-малко от 25 зъба, в сравнение с притежателите на пълния набор.
Истината е, че в друго изследване учените доказват, че своевременното лечение на хроничните заболявания на венците и на зъбите не намалява вероятността от развитие на исхемична болест на сърцето.
Но така или иначе зъбите трябва да се лекуват.
Рискове след операция на сърцето, инфаркт и инсулт
Много пациенти, прекарали инфаркт, инсулт или операция на сърцето по смяна на клапаните, приемат антикоагуланти – препарати за разреждане на кръвта.
Те понижават риска от образуване на тромби, но при някои стоматологични процедури може да се развие твърде силно кръвотечение, опасно за пациента.
За намаляване на рисковете за пациента, следва предварително да се предупреди зъболекаря за приеманите препарати, за да направи своите препоръки. Обикновено приемът на лекарства се спира няколко дни преди процедурата.
След лечението, ако на пациента в резултат на инсулта се развие централна прозопареза – парализа на мимическите мускули на лицето, хемипареза – отслабване на мускулите на едната част на тялото и т.н., стоматологът може да помогне за подбиране на четка за зъби за поддържане на хигиената на устната кухина.
Хипертония и анестезия
При стенокардия и хипертония – повишено артериално налягане, се назначават препарати, много от които водят до усещане за сухота в устата – ксеростомия.
Например, този ефект се наблюдава при прием на блокери на калциевите канали. Същевременно венците пресъхват и се възпаляват, тъканите могат да започнат да увеличават размерите си, човек може да изпитва трудности при дъвченето.
При прекомерно разрастване на тъканите може, дори да се наложи и премахването им по хирургичен път – тази операция се нарича гингивектомия.
Още един фактор при лечение на зъби на хипертоници е анестезия. Някои анестетици съдържат адреналин. А неговият прием при лечение на зъбите може да доведе до:
• Усилено действие на обезболяващите и съдосвиващи компоненти;
• Неконтролируемо покачване на кръвното налягане и като по този начин се предизвикват редица опасни състояния.