Ревматоидният артрит е автоимунно заболяване, при което имунната система „напада“ ставите и причинява възпаление. Ревматоидният артрит, обикновено, засяга ставите на ръцете, китките и стъпалата.

 Поставянето на ранна диагноза е един от най-важните фактори за адекватното контролиране на заболяването и поддържането на пълноценен живот. Ранното и последователно контролиране на артрита може да предотврати увреждане на ставите и понижава до минимум риска от инвалидизация.

Защо се появява ревматоидния артрит?

Когато имунитета на човек е силен и функционира правилно, организма успешно се бори с инфекциите и чуждите, за нас, организми. При хората, страдащи от заболяването имунната система възприема клетките в лигавицата на ставите като чужди и вредни, което води до тяхното възпаление.

Понастоящем няма лечение на автоимунното заболяване, но съществуват медикаменти и рехабилитационни методи, които да помогнат за облекчаване на симптомите и подобряване на качеството на живот.

Ранните признаци

Основните симптоми и най-разпознаваемите такива са болки в ставите и скованост. Специалистите, обаче са установили, че съществуват някои ранни признаци, които могат да алармират за задаваща се опасност.

Ранните предупредителни признаци включват:

  1. Умора. 

Тук нямаме предвид умората след тежък физически труд. Обикновено, болните започват да се уморяват от обичайни всекидневни дейности, като домакински задължения, кратки разходки и т.н. Чувството на умора може да повлияе на: качеството на живот, взаимоотношенията, либидото, производителност по време на работа.

Чувството на умора се дължи на реакцията на тялото към възникналото възпаление в ставите.

  1. Температура и отпадналост. 

Възпалението свързано с ревматоидния артрит може да доведе до неразположение, повишена температура и треска.

  1. Отслабване.

Обикновено в ранните етапи на болестта, много хора забелязват необяснима загуба на килограми. Често липсва и апетит.

  1. Скованост. 

Първоначално се усеща скованост в пръстите, която може да продължи за кратко. Някои болни, разказват, че преди да бъдат диагностицирани, са усещали скованост в цялото тяло за кратко.

Най-често това се случва сутрин.

  1. Чувствителност. 

Хората, страдащи от ревматоиден артрит съобщават за лека болка и дискомфорт в ставите. Обикновено тази чувствителност се усеща при продължително ходене и някои по-обемни движения.

  1. Оток на ставите. 

Обикновено, оттокът се свързва с по-напреднал стадий на заболяването. В началните етапи, много често се появява отток, но той не се забелязва, в такава степен.

  1. Зачервяване на кожата около ставите

 Зачервяването се появява, поради това, че възпалението причинява разширяване на кръвоносните съдове. Заради това кожата над ставата се зачервява.

  1. Намаляване обхвата на движение. 

В ранните етапи на ревматоидния артрит човек, започва да се забелязва осезаемо намаляване в подвижността на китката и глезените.

  1. Симетричност в засягането на ставите

.Обикновено, хората засегнати от ревматоиден артрит се оплакват от наличие на симптоми в едни и същи стави от двете страни на тялото. Все пак, този симптом не е характерен за всички заболели.

  1. Изтръпване и скованост.

 Изтръпване и сковаността засягащи ръцете и краката са симптоми причинени именно от възпаление в ставите. Този симптом се обяснява, заради компресия на определени нерви и може да доведе до загуба на чувствителност и изтръпване

  1. Затопляне в областта на ставите. 

Чувството за повишена температура в областта на ставите, отново се дължи на възпалителния процес, който протича в ставата.

 

Какви усложнения могат да възникнат?

Ако не се лекува, ревматоидният артрит може да увреди сериозно ставите, околните хрущяли и околните кости, което води до деформации на опорно-двигателния апарат. Нелекуваният артрит може също да доведе оформянето на твърди бучки, развиващи се върху или в близост до ставите. Тези образувания се наричат ревматоидни възли. Тези възли са изключително характерни за състоянието.

 Освен до ставни деформации и ревматоидни възли може да възникнат и други неприятни усложнения:

  • синдром на карпалния тунел
  • възпаление в други области на тялото, включително на лигавиците, очите, сърцето и белите дробове
  • по-голям риск от инфаркт и инсулт

Рискови фактори

Лекарите все още не могат да дадат конкретно обяснение кое кара имунната система да атакува ставите при хора с ревматоиден артрит. За това и много лекари, отказват да дават обяснение на въпроса „Защо се разболях?“

Въпреки това има някои фактори, за които учените смятат, че увеличават риска от развитие на ревматоиден артрит:

Пол:

Смята се, че жените са изложени на по-голям риск от развитие на ревматоиден артрит, отколкото мъжете. Проучване от 2011 г. открива, че 1 на 12 жени и средно 1 на 20 мъже развиват това заболяване през живота си.

Тютюнопушене:

Според някои проучвания има сериозни доказателства, че тютюнопушенето увеличава риска от развитие на ревматоидния артрит. Освен това, някои учени твърдят, че пушачите страдат от по-тежко протичане на болестта.

Наднормено тегло:

Изследване през 2016 г. открива връзка между затлъстяването и повишения риск от развитие на ревматоиден артрит.

Някои фактори, за които учените са установили, че намаляват риска:

Умерена консумация на алкохол

Поддържане на физическа активност, но и контролиране на честотата на тренировките

Кърмене - Според проведено проучване, жените, които кърмят имат по- малък риск от развитие на заболяването.