Facebook, Instagram, Tik Tok- малка част от всички социални мрежи, но голяма част от свободното ни време. Преди близо 8 години, учени от Чикагския университет са направили проучване, според което зависимостта от социалните мрежи е по-трудна за „преборване“ от тази към цигарите и алкохола.
Този тип пристрастяване е предизвикало интерес и за учените в Харвард. Снимките от ядрено-магнитен резонанс на група от хора са установили смайващи факти.
Показано било, че скролването из социалните мрежи стимулира центрове в мозъка, свързани с удоволствието. Удоволствието от тази активност било сходно на това, което човек изпитва от любимата храна или секса.
Как да установя, че страдам от тази зависимост
Признаците за това, могат да бъдат много:
- Започвате да планирате специално време, което да отделите за социалните мрежи;
- Чувствате се напрегнат, когато нямате интернет или достъпът до профилите ви е блокиран;
- Опитвали сте вече да ограничите осъзнато времето онлайн, но без успех
- Първото и последното занимание за деня е да проверите какво са качили хората, които следвате;
- Обмисляте собствените си действия в социалните мрежи, твърде дълго
- Не ви прави впечатление, когато хората около вас непрестанно посягат към телефоните;
- Когато ви се отдаде възможност за кратка почивка през деня, я прекарвате в интернет.
Има ли начин да се справим с това
След като, стана ясно, че има проучвания по въпроса, то има и установени работещи методи, които да ни избавят от пристрастеността.
За справянето с каквато и да е зависимост е важно, на първо място, да осъзнаем сами проблема и да не се самозалъгваме.
Много от платформите, са създали функции, които по един или друг начин ни сигнализират, че сме превишили прекараното време онлайн- възползвайте се от това. Пробвайте да си наложите самозабрана за влизане, в която и да било социална мрежа, за конкретен период от време. Когато тази „забрана“ е за определен срок, ще се придържате по-лесно към нея.
Говорете с хората около вас за проблема си. Така и те ще са с повишено внимание към това, колко често посягате към електронните устройства.
Сметнете, приблизително, прекараното време, на ден, в социалните мрежи. Измислете си ново хоби или си намерете ангажимент, със същата продължителност, за да заема времето, което бихте прекарали в някоя от платформите.
Поработете над самочувствието си. Доказано е, че много от хората, отделящи твърде много енергия и време за публикуване и търсене на съдържание в социалните мрежи, търсят допълнително валидация.