Лятото е най-приятното и очаквано време в годината, тогава ходим на море и поставяме акцент на отдиха. Но когато температурите се вдигнат над 35 градуса, както стана днес – до 37 бяха отчетени в Русе и Оряхово, това може да създаде здравословни проблеми.
Високата температура на въздуха е възможно да доведе до обостряне на сърдечни заболявания и се увеличава риска от развитие на нови болести на сърцето. Особено тежко понасят болните от сърце горещите летни дни в съчетание с високата влажност на въздуха.
Сходна е ситуацията в момента, циклон наближава от Средиземно море, атмосферното налягане се понижава и влажността се повишава, а температурите утре отново ще са масово над 35 градуса.
Затова е много важно да знаем какво да правим при такава горещина. Спазването на определени правила за профилактика дава възможност на болните от сърце да избегнат влошаване на здравето в тези трудни за тях дни.
От жегата се развиват болести на сърцето
При високи температури се отчита увеличаване на случаите на инфаркти и инсулти, хипертонични кризи, нарушения на сърдечния ритъм. За това способстват няколко причини.
- Загуба на течности от организма – усиленото отделяне на пот води до отмиване от организма на калий и натрий, които осигуряват нормалната съкратителна способност на сърцето. Недостигът на тези елементи може да предизвика пристъп на аритмия и да влоши състоянието на болните от сърце при хронична сърдечна недостатъчност.
- Негативна реакция на кръвоносните съдове на жегата – те се увеличават, което може да предизвика хипертонична криза.
- Недостигът на течности вследствие на усиленото отделяне на пот води до сгъстяване на кръвта, което създава предпоставки за формиране на тромби и като следствие, развитие на инфаркти, тромбоемболии на белодробната артерия, мозъчна катастрофа при нарушение на кръвообращението или инсулт.
За да се избегнат подобни усложнения при горещо време, страдащите от болно сърце, следва да спазват редица условия, изпълнението на които може значително да подобри тяхното състояние.
Климатикът при болно сърце задължителен
При горещо време, страдащите от болно сърце, се препоръчва у дома да пускат климатик за поддържане в помещението на комфортни температури, която е в диапазона – 23-25 градуса. Това ще позволи на организма да функционира в обичаен режим, избягва се тахикардия и повишение на артериалното налягане.
При различни заболявания на сърцето е много важен пълноценният сън. Климатикът у дома ще осигури възможност не само на болните от сърце, но и на всички останали да се наспят пълноценно.
С комфортна среда и пълноценен отдих няма да се допусне влошаване на състоянието на болните от сърце.
Според лекарските препоръки, при болно сърце трябва през по-голямата част от времето трябва да се стои у дома. Излизане навън се допуска рано сутрин или късно вечер, когато температурите са по-ниски.
Ако трябва да се излиза навън по-рано, 30-50 минути преди това климатикът трябва да се спре. През това време въздухът у дома трябва да се нагрее и промяната в температурата, при излизане на чист въздух няма да бъде толкова рязка.
Не трябва да се прекалява с физически натоварвания
Физическите натоварвания в жегата категорично са противопоказни за болните от сърце. Усилената физическа активност предизвика отделяне на пот по няколко пъти дневно, което се отразява неблагоприятно на състоянието на сърцето.
Това води до тахикардия, тоест сърцето започва да функционира по-интезивно. А това може да доведе до повишаване на артериалното налягане или до други усложнения.
Тренировките следва да се отложат до завършване на горещото време. Обемът от физически натоварвания за болните от сърце трябва да се определи само от специалист. Те трябва да дозирани, в зависимост от сърдечната патология, и при прохладно време.
При горещо време не трябва да се работи в градината на вилата, тъй като прегряването може да доведе до инфаркт.
Да се пие достатъчно вода
Питейният режим е основно условие за добро състояние на болните от сърце в жегата, тъй като организмът губи много течности, вследствие на отделянето на пот. При изпотяване трябва задължително да се пие вода, но не наведнъж цяло шише, а една чаша на по-малки глътки, след 5 минути втора чаша.
Да не се забравя за лекарствата
Болестите на сърцето налагат постоянен прием на лекарства. Особено това се отнася по време на жегата.
Лекарствата, назначени от специалист, трябва да се приемат редовно и постоянно, тъй като се поддържа определен баланс във функционирането на организма.