Болните, които страдат от тежки заболявания и са принудени да лежат в едно и сщо положение, в даден момент стават жертви на декубитални рани. Този тип разраняване на кожата е коварно и, в някои случаи, се овладява трудно, затова е добре лежащо болните да бъдат внимателно наблюдавани.

Какво представляват раните от залежаване

Раните от залежаване или т. нар. декубитални рани, представляват разраняване на определени участъци от кожата и подкожните структури, възникнало в резултат на триене и продължителен локален натиск.

Как се появяват декубиталните рани

Когато натискът прилаган от контактната повърхност (леглото, на което лежи болният) е за дълго време, капилярите в определени участъци на кожата не могат извършват кръвообращението, при което в тъканта има недостиг на кислород. В това положение се заражда чувство за болка, което много от болните не разпознават, поради наличието на други болки, следствие от хроничното заболяване, деменция, старческа слобост и т.н.

Ако положението на тялото остава непроменено, в подлежащите тъкани се натрупват токсични продукти от метаболизма, кръвоносните съдове се разширяват, опитвайки се да компенсират нарушеното кръвообращение и се стига до оток на съответните области.

На този етап увреждането е обратимо, при промяна на положението на болния. Ако положението на болния остане непроменено и оточните области останат незабелязани, настъпва смърт на кожните клетки, а в последствие и на съответната тъкан, образува се зона на некроза и се появяват язви.

Кои са зоните с най-голям риск от образуване на декубитални рани

При пациенти, заемащи пасивно положение по гръб, това са: тилната област, раменете, лактите, сакралната област, петите.

При пациенти, заемащи пасивно положение на едната си страна, това са: ушите, раменете, лактите, хълбокът, бедрото, прасецът и петите

При пациенти, заемащи пасивно положение по корем, това са: лактите, гръдният кош, предните части на бедрата, коленете и пръстите на долните крайници.

Около 90% от декубиталните рани се появяват върху кожата на изпъкналите кости, върху които има много малко мастна тъкан.

Как се лекуват раните от залежаване

В началните стадии се използват епителизиращи мазила, йодасепт, антибиотични спрейове или пудри, като при образувала се язва е добре освен тези агенти да се направи и стерилна превръзка. При вече образувала се некроза, се изисква хирургично премахване на некротичния участък.

Добре е да се правят и хидроактивни превръзки. От важно значение приемът на разнообразна и богата на макро- и микронутриенти храна.

Профилактика

За да се избегне сложното и, понякога, безуспешно лечение, се налага да се прави добра профилактика.

- По възможност, позицията на тялото трябва да се сменя на всеки 2 часа;

- Добре е да се осигури на болния антидекубитален матрак;

- Трябва да се премахне натоварването от областта около коленете, глезените, петите, лопатките и лактите.