Бъбречните камъни са ненормални (патогенни) утайки, които се утаяват в бъбреците и техните подразделения. Такъв тип проблеми са познати на човечеството от хилядолетия насам, като учените са установили наличието на подобни конкременти при изследването на мумиите.

Това е най-често срещаната бъбречна болест, която засяга както младите, така и по-възрастните хора. Затова от Lechenie.bg, решихме да ѝ обърнем специално внимание.

Какво е нефролитиаза

Нефролитиазата или, по-позната като, бъбречно-каменна болест е заболяване, което е резултат от нарушение в обмяната на веществата, при което се образуват твърди материи в пиелона на бъбрека, пикочните пътища или пикочният мехур. Тази болест засяга целия организъм и е свързана, в повечето случаи, със сериозни оплаквания.

От нефролитиаза страдат повече мъжете,  като за това становище все още няма сигурно обяснение.

Защо възниква бъбречно-каменната болест

Науката е обобщила факторите, определящи образуването на бъбречните камъни в 2 групи: външни и вътрешни фактори.

Към външните фактори спадат:

  • Особености на района на живеене – Установено е, че в планинските, тропическите и пустинни райони има по-завишен риск от нефролитиаза. Това се обяснява с факта, че във водата по тези места се съдържат повече литогенни субстанции, а сухият и горещ климат по някои места също може да допринесе за развитието на болестта.
  • Някои професии, също се оказва, че увеличават риска от развитие на нефролитиаза – леяри; хора занимаващи се пряко с огън; работещите в производството на стъкло и др.
  • Повишен внос на калций с храната (консумиране на големи количества мляко и млечни продукти)
  • Повишен внос на пурини (чрез хапване на повече месо,, дреболии, какаови изделия и кафе)
  • Прием на повече оксалати с храната (големи количества боб, леща, грах, както и листни зеленчуци)

Към вътрешните фактори спадат:

  • Хиперкалцийурия – Състояние на повишени нива на калция в урината. Получава се при хиперфункции на паращитовидните жлези, тежки костни фрактури със залежаване, тумори на костите и метастази.
  • Хиперфосфатурия – Прекомерна екскреция на фосфат с урината. Получава се при намалена функция на паращитовидните жлези, тежки костни фрактури, костни тумори и метастази.
  • Хипероксалурия – Прекомерно количество оксалат в урината. Получава се при нарушения в мастната обмяна, обикновено при хроничен панкреатит.
  • Хиперурикемия – Високи нива на пикочната киселина. Получава се при подагра, псориазис и др.
  • Хиперцистинемия – При нарушения в обмяната на ароматните аминокиселини.

Други, по-рядко срещани, причини могат да бъдат анатомични малформации на отделителната система, при които се задържа урина.

Какви са видовете камъни

В зависимост от съединенията, от които са изградени бъбречните конкременти, те биват: уратни, оксалатни, фосфатни, цистинови, калций-съдържащи (веделит, вевелит, апатит, брусит) и калций-несъдържащи (съдържат магнезиеви /струвит/ или амониеви соли).

Най-често се образуват калциево-оксалатните камъни, калциево-фосфатни, струвитни и уратни камъни.

Как се случва образуването на камъните

По-горе, споменахме за литогенните субстанции, които спомагат за образуването на конкременти в бъбреците. Съществуват, обаче и вещества, които инхибират (стопират) кристализирането на веществата (тоест, пречат на образуването на конкременти). При възникването на дисбаланс в количеството на, по-горе, изброените веществ или при промени в pH, започват процеси на събиране на т.нар ядро. Това ядро се образува около бактерии или олющени епителни клетки. Около образувалото се ядро започват да се натрупват кристали и така се образуват и същинските камъни.

Какви са симптомите на нефролитиазата

Болестта се проявява с 4 клинични форми:

  1. Латентна литиаза – Тази форма се проявява безсимптомно. Наличието на камъни се установява при ехография или ретггенография, обикновено по друг повод.
  2. Торпидно-болкова форма – При тази форма се усеща тъпа болка, само от едната или и от двете страни на кръста, като болката е съпътствана от тежест. Най-често, тази болка възниква след езда или шофиране по черен път, а в някои случаи и при изпиването на огромни количества течности. Тази клинична форма възниква при наличие на големи конкременти в пиелона.
  3. Бъбречна колика – Това е най-разпознаваемата форма. Болката започва остро и е присвиваща. Тя се локализира в областта но кръста, но понякога преминава по посока на външните гениталии.

Болката е много силна и страдащият не може да си намери място. Освен силната и изтощителна болка, възникват и нарушения в уринирането (често уриниране на малки порции, понякога съпроводено с общ дискомфорт и парене) и дефекацията (фалшиви позиви за дефекация). Пациентите често се оплакват от гадене и павръщане.

Характерно за този тип страдание е, че при елиминиране на конкремента или при разместването му, болният отново се чувства здрав и се завръща бързо към нормания ритъм на живот.

  1. Усложнена литиаза – При тази форма възникват усложнения (хидронефроза, пионефроза, калкулозна анурия, остър пиелонефрит до уросепсис)

Как се лекува болестта

Лечението бива консервативно, оперативно, чрез екстракорпорална литотрипсия и ендоскопско.

Консервативното лечение включва: спазмолитици, болкоуспокояващи и вливане на физиологичен разтвор. Понякога може да се наложи и лечение на съпътстващата уроинфекция. Според индивидуалното състояние на болния, лекарят може да назначи и други медикаменти.

Оперативното  лечение, литотрипсията и ендоскопското лечение се провежда при неефективност на консервативното лечение и наличието на прекалено големи конкременти.

Препоръчваме ви, при наличие на по-горе изброените симптоми, да не прибагвяте до алтернативни, домашни методи за лечение, а да се обърнете моментално към нефролог и/или уролог.