За много от хора, здравословното хранене, не е просто прищявка породена от желанието да сме в добра форма. Поддържането на здравословно телесно тегло, не само, че може да ни помогне да повишим самочувствието ни, но може да се окаже най-доброто и „лекарство“ и най-добрата профилактика срещу много хронични заболявания.

В днешната статия, ще говорим за едно от най-честите хронични заболявания, което засяга ендокринната система, като ще обсъдим, по-обстойно, темата за режима на хранене при хората, страдащи от тази болест.

Първо, да изясним какво представлява тиреоидитът на Хашимото

Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно заболяване, при което щитовидната жлеза е атакувана от собствената имунна, увреждайки неговата структура и функции. В щитовидната жлеза се наблюдава и протичането на възпалителен процес, който уврежда тиреоидните клетки, като в последствие настъпва и загуба на функционираща тъкан на жлезата.

Заради автоимунния процес, в щитовидната жлеза се установяват много лимфоцити. Болестта може да протече както с повишена функция на жлезата (хипертиреоидизъм), така и с намалена функция (хипотиреоидизъм). При диагностицирането на заболяването, може да се установи, че жлезата функционира нормално.

При повечето хора, притежаващи диагнозата Хашимото, с годините се стига до хипофункция на жлезата, заради постепенната загуба на функционираща жлезиста тъкан.

По-засегнати от заболяването са дамите, като съотношението между половете е 20:1, в полза на нежния пол. Това заболяване се определя и като „болест на младите хора“, тъй като неговия пик е между 30 – 50 години.

Защо възниква болестта

Няма конкретно изяснена причина, на която да се дължи заболяването. На този етап е изяснено, че Хашимото се дължи най-вече на:

  • Генетична предразположеност;
  • Вирусни инфекции;
  • Радиация;
  • Някои медикаменти;
  • Психо-емоционален стрес и др.

Как храненето може да повлияе болестта

Установено е, че храненето е един от подходите, с които може да се въздейства на това, толкова често срещано, заболяване. Още в началото, е редно да изясним, че въвеждането на определен модел на хранене, както и включването и изключването на определени хранителни продукти няма как да елиминира риска или да повлияе значително на протичането на самото заболяване.

Все пак, причинителите за това автоимунно заболяване не са малко, а и трябва да сте наясно, че цялостно, поддържането на оптимално здравословно състояние е съвкупност от здравословно хранене, елиминиране на вредни навици, поддържане на добър двигателен режим и профилактичните прегледи при медицински специалисти!

Установено е, че подходящият хранителен режим може да редуцира автоимунното възпаление и да помогне за поддържането на нормално телесто тегло. Чрез начина си на хранене ние можем да повлияем, в известна степен, на адекватната чернодробна функция и пълноценното чревно здраве, които са определящи за по-лекото протичане на Хашимото.

Кои са митовете за диетата при тиреоидит на Хашимото

Най-често, ендокринолозите се сблъскват с т.нар. гладуващи жени. Това, обикновено, са жени с наднормено тегло, които не могат да се примирят със своя хормонален дисбаланс и покачването на килограми и затова започват да спазват хранителни режими с изключително нисък калориен прием.

Сега ще обясним и защо този метод за редуциране на теглото не работи. Както може би сте наясно, щитовидната жлеза произвежда хормон, наречен Т4. За да се превърне, в добре познатия ни Т3 (трийодтиронин), Т4 трябва да претърпи трансформация в черния дроб.

За метаболизирането на Т4 в Т3 са необходими нормални нива на глюкозата в кръвта. Ако кръвната захар е ниска, организмът възприема това положение като реакция на стрес, следствие от което, е отделянето на адреналин и кортизол. Последно изброените, заедно с ниските нива на кръвна захар влияят негативно на производтството на тироидни хормони и затрудняват функцията на, и без това, „измъчената“ щитовидна жлеза.

Затова, забравете за режима, който се състои само от салати, за нередовното хранене и елиминационни диети.

Съветите на ендокринолозите, относно храненето при тиреоидит на Хашимото

  • Хранете се редовно – по-горе, вече, обяснихме за влиянието на ниската кръвна захар. За да поддържате оптимални, балансирани нива на глюкозата в кръвта трябва да храните редовно. Ние препоръчваме да имате поне 4 хранения за деня
  • Ограничете приема на продукти, съдържащи глутен, лактоза и кофеин
  • Консумирайте, главно, сезонни плодове и зеленчуци, които са характерни, че порастват в региона на България
  • Спрете да си купувате суперхрани и биохрани, тъй като скорошно проучване показва, че голяма част от тях съдържат лектин, който повишава чревната пропускливост
  • Консумирайте храни, богати на селен и витамин Д – морски и океански дарове, риба, зърнени храни, белтъчини и някои видове ядки
  • Някои видове мазнини могат да спомогнат за подобряване на функцията на жлезата, като това са незаменимите мастни киселини (Омега-3 и Омега 6).

А как се отразява спортът

Спазването на правилен и здравословен хранителен режим, доста често мотивира хората за започват да спортуват. При страдащите от Хашимото, придружавано от хипотиреоидизъм, желанието за спорт обаче е на различно ниво.

Хората, с намалена функция, нямат желание за прекомерна двигателна активност. Също така, е важно да се знае, че заради протичането на възпалителен процес, е добре да се избягват тежките и изморителни тренировки, защото те натурално биха довели до покачване на възпалението.

Добре бе било, да правите основно аеробни упражнения, с тежести които не ви затрудняват много и да си осигурявате достатъчно движение.