Всеки знае, че когато е под влиянието на стрес или лични проблеми, здравето и състоянието на фигурата ни остават на заден план. Тъй като хората сме разумни и емоционални същества, всеки интерпретира стресовите събития по различен начин.
Едни предпочитат да се изолират и да се успокояват с храна, докато при други нещата стоят по различен начин.
Едно обаче е сигурно – стресът преобръща режима и психологическото ни състояние. Именно на това ще обърнем внимание и днес.
Какво прави организмът ни, за да се справи със стреса
Независимо дали имате сериозни проблеми със семейството ви или работата ви е свързана с много нерви и напрежение, тялото ни реагира по един начин – започва да прави опити да се справи с този стрес.
Възникват проблеми в метаболизма, обработката на организма се нарушава и тялото ни започва да си складира мазнините. Освен това в кръвта започват да се освобождават хормони, които да потушат „пожара“.
Основните хормони, които се освобождават по време на стресови ситуации са кортизол и адреналин. За да схванете по-добре механизма, по който работи самият ни организъм, ще ви дадем следния пример:
Когато разберете, че заплатата ви е почти изчерпана, а до другата остава още време, започвате да спестявате много повече парите, с които разполагате. Избирате по-евтиния хляб пред скъпия протеинов хляб и отказвате предложенията за излизания, от приятелите ви, тъй като и те ще ви костват пари.
Това прави и тялото ни – за да се предпази от този стрес и да се подсигури, в случай на възникване на проблем, то започва да си „пази“ мазнините, да понижава количеството изразходвана енергия и се оглежда за всяка потенциална възможност, чрез която да си набавя енергия.
Как се променя метабилизмът ни и как се разваля фигурата ни
Както вече разбрахте, при стресова ситуация се отделя кортизол. Той временно поттиска някои нормални функции на организма, като правилно храносмилане, имунната дейност и репродуктивните реакции.
При определени ситуации, кортизолът активира процесът глюконеогенеза в черния дроб. Така се отделят допълнителни количества глюкоза, които да запасят тялото ни с енергия. Когато се освободи адреналин, апетитът ни се редуцира, но в последствие кортизолът компенсира тази загуба на апетит.
Експерименти в тази област са установили, че когато хората сме подложени на стрес ние изгаряме с около 100 калории по-малко, на ден. Съхраняват се и допълнителни мазнини.
Затова и, когато сме подложени на стрес, прогресът при спазване на хранителен и тренировъчен режим се забавя драстично. Много хора могат да потвърдят, че в такива ситуации, апетита за по-мазна и богата на захари храна се увеличава.