Бременността винаги носи много нови въпроси и грижи – успешно ли ще приключи, ще се роди ли здраво бебе, как да се облекчи периодът на износването, раждането и ще ви посрещне ли напълно подготвени?
Но в някои случаи обикновените въпроси се усложняват вече от известни фактори, способни значително да повлияят на майката и на бебето. Как да се постъпи, ако бъдещата майка е болна от опасното заболяване хепатит С?
Хепатит С – опасно вирусно заболяване
Отнася се към тежките инфекциозни заболявания, което е широко разпространено по света, честотата му е с честота 1-2% в европейските страни, но е в България е доста по-висока, по-близка е до азиатските – до 15% от населението.
Преди около 10 години основно заразяването с вируса ставаше чрез донорска кръв и препарати от кръв.
В последно време благодарение на внедряването на изследванията на кръвта на донорите за вируса на хепатит, предаването на инфекцията се осъществява основно чрез секс без предпазни средства – достатъчен е и един сексуален акт, и използването на заразени спринцовки при инжектиране на наркотични средства.
Вертикалният път на предаване на хепатит С – по време на бременност, раждане и следродилния период, в значителна степен зависи от вирусното натоварване на организма.
Ако е под 2 милиона копия РНК вероятността от предаване на инфекцията чрез плацентната бариера е минимална. При по-високи показатели вероятността от вътреутробно инфектиране е до 30%.
Като цяло данните по предаването на вируса на детето от боледуваща майка се колебаят от 0 до 41% в зависимост от страната. Средните показатели за всички боледуващи бременни – 5% са случаите на заразяване на детето.
Точни данни по изследванията за противовирусната терапия срещу HCV по време на износването на плода няма, и лечението с интерферони и рибавирин по време на бременността не се провежда.
Противовирусните препарати могат да повлияят неблагоприятно на детето. Терапията се ограничава до хепатопротектори, ако има такава необходимост.
Особености на бременността на фона на заболяването
През този период жената е необходимо да си прави изследвания за вирусното натоварване, а също и много добре да следи за диетата и за здравословното си състояние – заболяването повишава вероятността от развитие на усложнения, например, частично отлепване на плацентата, което може да доведе до инфектиране на плода, дори и при ниски титри на вируса.
Добра новина ще бъде, че на фона на износването на детето протичането на основното заболяване обикновено минава без усложнения, биохимичните показатели – АСТ, АЛТ, гамаглутамилтрансферазата, билирубин, се нормализират и остават на това ниво до родоразрешението.
След раждането заболяването отново се връща към предишния стадий.
Важно е да се знае, че активната форма на хепатит С се регистрира по наличие на РНК на вируса в кръвта. Антителата към хепатита, установени в кръвта при липса на РНК, не водят до заразяване на детето.
Но след раждането до 2 години детето е необходимо да се наблюдава от хепатолог и да му се правят изследвания за наличие на антитела. Обикновено, към 1.5-2 години кръвта се изчиства от майчините антитела.
Жените, планиращи забременяване, следва да преминат скрининг-изследване на хепатит С и, в случай на необходимост, да завършат курс на противовирусна терапия преди зачеването.
Раждане с хепатит С – избор на тактика
Родоразрешението при такива случаи се извършва в инфекциозни отделения или болнични крила със специално оборудване, ако има възможност и в отделен родилен дом.