Затлъстяването в днешно време се счита за същинска епидемия. На този етап, над 50% от европейското население страда от обезитас (затлъстяване).

Наднорменото тегло повишава риска от развитие на сериозни заболявания, като диабет, хипертония, дислипидемия, чернодробни заболявания, сънна апнея и др.

С времето, трупането на килограми преминава нормалните граници, при мноо затлъстели хора, а редуцирането на теглото, става много трудно дори и чрез диета и спорт.

За хора, при които свалянето на килограмите е от решаващо значение за здравословното им състояние, а самият хранителен и двигателен режим не дават достатъчно добри резултати, медицината е намерила решение.

Кога е необходимо оперативно лечение при затлъстяване

Този тип интервенции са известни като бариатрична хирургия. Тя се прилага на хора, които не успяват да свалят килограми чрез диети и спорт.

Преди да се вземе решение, дали операцията може да се осъществи е необходимо да се измери индекса на телесна маса, който трябва да бъде над 35.

От важно значение за извършване на операцията са придружаващите заболявания, които нарушават качеството на живат на пациента.

Какво се случва, когато се постави стомашен балон

Поставянето на стомашен балон, най-просто казано, цели да достави на пациента чувство за ситост. В по-голямата част от случаите, процесът на отслабване се последва и от хирургична намеса, като поставянето на балона се използва като подготовка за другата операция.

След поставянето на стомашния балон, по-голямата част от стомаха е заета и пациентът не чувства глад. Свалянето на килограми след интервенцията, обикновено става много бързо.

Какво представлява стомашният балон

Както става ясно и от името, това «устройство» представлява силиконов балон, който се пълни с физиологичен разтвор и заема пространство в стомаха. Балонът се поставя в стомаха през гърлото, чрез тънка тръбичка. След като балонът е поставен, в организма на пациента се вкарва ендоскоп, чрез който се наблядава как е поставен балона, както и неговото постепенно напълване с физиологичен разтвор.

Процедурата обикновено се случва бързо (за около 30 минути).

До 2 седмици след извършване на процедурата, на пациента му се налага да консумира само течна храна, като преходът към храна с нормална консистенция, трябва да бъде плавен.

За съжаление, стомашният балон трябва да се премахне от организма на пациента, най-късно, 6 месеца след извършената интервенция. Обичайно за този период от 6 месеца, пациентите губят около 20% от телесното си тегло.

На пациентите със стомашен балон се препоръчва високо нива на физическа активност, както и хранене със здравословни храни.