Лапароскопският метод за премахване на кисти на яйчниците е разработен сравнително неотдавна, но вече си заслужи признание както сред лекари, така и сред пациенти.
Лекарите по достойнство оцениха технологията, а пациентите се зарадваха на облекчения вариант на оперативна интервенция.
И макар лапароскопията традиционно да се извършва под пълна упойка, постоперативното възстановяване отнема значително по-малко време и усилия на пациента.
Лапароскопия на кисти на яйчниците
Яйчникова киста може да се образува при напълно здрави жени на репродуктивна възраст.
Това се случва, когато яйцеклетката не излиза от яйчника в хода на овулацията, а остава в него и расте, събирайки течност в своята обвивка.
Явни симптоми на развитие на киста са болките след секс, нередовният менструален цикъл, поява на кървави течения в средата на цикъла.
Ако се появи поне един от тези признаци, това трябва да е повод за незабавен гинекологичен преглед.
Лапароскопията представлява най-съвременното достижение в областта на хирургията, което позволява с минимален травматизъм да се диагностицира и оперира киста на яйчника.
Лечението не трябва да се отлага с цел избягване на сериозни усложнения.
Ако е налице постоянен болков синдром, кистата нараства и продължава да се увеличава, тогава се налага хирургична интервенция.
При какви показания се провежда лапароскопия?
На първо място определянето на вида на кистата, особености на нейното развитие, оценка на общото състояние на жената.
Лапароскопия се провежда както с цел лечение, така и с цел диагностика.
С диагностична цел се назначава, в случай че лекарят не успее да постави точната диагноза според резултатите от традиционния преглед и ултразвук.
Каквато и структура и произход да имат различните кисти, обединява ги едно – сходството с мехур, изпълнен с течно или полутечно съдържимо.
Ако не се поддават на консервативно лечение, продължават да нарастват и се появят болки, тогава се назначава лапароскопия.
Доста проста като техническо изпълнение операция, която се провежда под пълна упойка и обикновено леко се понася от жените.
Защо лапароскопията се прави под пълна упойка?
Провежда се само под обща ендотрахеална наркоза.
Този избор зависи от техническите особености на операцията.
С пълната упойка пациентът навлиза в състояние на дълбок сън, с пълно обезболяване и обездвижване, което позволява на хирурга максимално точно и съсредоточено да проведе всички необходими манипулации.
Извършването на интубация и изкуствена вентилация на белите дробове е необходимо по време на операцията.
Причината е въглеродният диоксид, който се въвеждат в коремната кухина и който се отразява неблагоприятно на белодробната функция.
Променя ли се менструалния цикъл след лапароскопия?
Лапароскопски кистите на яйчника обикновено се премахват към края на менструалния цикъл.
И женският организъм успява сам да възстанови хормоналния си баланс, който се нарушава поради частично премахване на тъканите на тялото на яйчника, непосредствено влизащи в съприкосновение с обвивките на кистата.
Поради тази причина менструацията след премахване на кистата започва по обичайното време или с леко закъснение, не повече от 2-4 дни.
Причини за повторна поява на кисти на яйчника
Повторна киста на яйчниците се проявява аналогично на първата, с една разлика – болките стават по-силни и по-остри.
В случай на развитие на повторна киста на яйчника се появяват характерни признаци:
• Асиметрично се увеличава и подува корема;
• Появява се болка при сексуален контакт;
• Увеличава се теглото, възможна е поява на гадене;
• Развитие на аритмия;