Приблизително половината от жените, страдащи от алергични заболявания, развиват обостряне по време на бременност. И тъй като атопичният дерматит също попада в тази група, бъдещите майки трябва да вземат предварително някои мерки, преди да са се проявили неприятните симптоми.
Мъчителното заболяване нарушава съня, пречи на извършването на ежедневните дейности, и влияе отрицателно на бъдещото бебе.
Лечението на атопичен дерматит е винаги комплексно и включва – диета, използване на различни кремове и мехлеми, а също и прием на таблетки. Всичко ли от този списък обаче е разрешено на бъдещите майки?
Хипоалергенна диета
Често причина за влошаване на атопичния дерматит по време на бременността е неправилното хранене.
Загриженият мъж и роднините желаят не само да поглезят бъдещата майка с най-различни сладки вкусотии, но и да ѝ осигурят свежи плодове и зеленчуци, питателни рибни и прочие ястия.
За съжаление, понякога дори и най-полезните храни могат да се окажат силни алергени. Именно затова и съблюдаването на специална диета е важен момент както в профилактиката, така и в лечението на обострянето на неприятното алергично заболяване през бременността.
Хипоалергенната диета предполага изключването от ежедневното меню на храни, които влизат в ролята на хранителни алергени, а също и способстват за освобождаване на хистамин в организма.
Ако причинно-значимите храни са били установени при изследване от алерголог, тогава диетата се изготвя индивидуално.
Но в много случаи определянето на конкретни храни-алергени не е възможно, тогава се препоръчва бъдещата майка да се храни според правилата на общата хипоалергенна диета.
Правилна грижа за кожата
Кожата на жената, страдаща от атопичен дерматит, винаги изисква деликатно отношение, а през бременността се нуждае от специална грижа.
Трудно е да се повярва, но именно правилната грижа с използване на овлажняващи средства е основа на профилактиката и важен елемент при лечение на обострянето на алергичното заболяване.
Емолентите съдържат в състава си липиди, които не са достатъчно в кожата при алергия.
Благодарение на овлажняването отстраняват неприятния сърбеж и раздразнение, намаляват лющенето на кожата, омекотяват напукването и защитават от агресивни фактори на външната среда.
Различните средства – кремове и лосиони, душ гелове и други, са удобни за използване, притежават ненатрапчив аромат, а и могат да се купят от всяка аптека без рецепта.
Но за кожата, страдаща от атопичен дерматит, не е достатъчно само редовно овлажняване.
Правилният подбор на дрехи е не по-малко важен.
За предпочитане са естествените тъкани – памук, лен, коприна. Дрехите с ярки цветове от синтетични материали не позволяват на кожата да диша, в резултат нейното раздразнение се увеличава.
Често при това заболяване се избягват водните процедури, тъй като има опасения за пагубно влияние върху прекомерно чувствителната кожа.
Всъщност, къпането е препоръчително, дори необходимо. З
а предпочитане е да се взима вана с температура на водата 32-35 градуса, като се използват миещи средства с мека основа. Препоръчва се използване на меки гъби и хавлии, за да не се дразни кожата.
Хормонални кремове – опасно ли е да се използват?
Кремовете, съдържащи кортикостероиди, притежават изразено противовъзпалително действие. Благодарение на този си ефект активно се използват за лечение на атопичен дерматит, както при възрастни така и при деца.
Съвременните хормонални средства за местно приложение притежават добър профил на безопасност.
И по-точно, т.нар. нехалогенизирани кремове демонстрират минимални странични ефекти. Тяхното използване е разрешено по време на бременност, но само по лекарско предписание.