При норма влагалищните секрети са със сравнително слаба кисела миризма. Такъв го правят полезните лактобактерии.

По време на менструален цикъл и в дори в рамките на денонощие е възможна промяна на секретите от влагалището.

Това се случва, когато се променя съотношението на бактериите, състоянието на местния имунитет или се уврежда лигавицата.

Например, след интимна близост, по време на овулация и след менструация, по време на бременност и менопауза.

Тази миризма не се усеща от никого освен от самата жена. Разбира се, е индивидуална, но е характерна за всеки, затова няма смисъл да се срамуваме и още повече да освежаваме и дезодорираме влагалището.

Защо може да се появи неприятна миризма от влагалището

Понякога миризмата става остра и неприятна – например, като на развалена риба. Това може да е признак на лоша хигиена или на някакви заболявания.

Лоша хигиена

Миризмата става по-силна при недостатъчно миене. Например, ако не си вземем душ след интензивна тренировка или да забравим да се измием по време на път или при преход в планината. Добрата новина е, че справянето с лошата миризма е много лесно, достатъчно е да си вземем вана.

Храни с остра миризма

Някои подправки като чесън, или силно миришещи ястия могат да променят миризмата на потта и на влагалищните секрети. Това става от само себе си след известно време.

Забравен предмет

Дори и това да ни се струва невъзможно, забравените предмети във влагалището, са често срещан проблем, и няма от какво да се срамуваме. Това може да е тампон, презерватив, парче тоалетна хартия или дори някакъв предмет от т.нар. интимни играчки.

Ако не можем да го извадим сами, то е препоръчително да се обърнем към гинеколог. Възможно е този забравен предмет да доведе до развитие на опасна инфекция.

Сред инфекциите, които могат да предизвикат неприятна миризма от влагалището са – трихомониаза и бактериална вагиноза.

Ректовагинална фистула

При норма влагалището няма контакт с ректума. Понякога обаче между тях се появява отвор, например, поради разкъсвания при раждане или след операции на органите на малкия таз. През него съдържимото в червата изтича през вагината. Това предизвиква силно неприятна миризма, болка и раздразнение.

Обикновено фистулите не минават от само себе си, необходима е операция. Затова е необходимо да се обърнем към гинеколог.

Какво да правим, ако не ни харесва влагалищната миризма

Ако неприятната миризма от влагалището не изчезне до няколко дни или има сърбеж и парене, то е необходимо да се обърнем към гинеколог или към специалист по кожни и венерически болести.

Ако симптомите са се появили заради инфекция и не се излекува навреме, то тя се разпространява към матката и фалопиевите тръби и може да стане причина за безплодие.

Вагиналната инфекция при бременните може да доведе до вътреутробна инфекция на плода. Това може да стане причина бебето да не наддаде достатъчно килограми по време на бременността или да се стигне до преждевременно раждане.

Какво да не правим при лоша миризма от влагалището

Има методи, които не само няма да помогнат, но дори ще задълбочат проблема и ще направят миризмата още по-силна.

Миене с антибактериален сапун

Доколкото влагалището очиства само себе си, то е необходимо да се мие само външната част – вулвата. По-добре с вода и с меко почистващо средство без ароматизатори, за да не се предизвиква раздразнение.

Ако се прекалява със сапуните, особено с анбактериалните, то се променя микробният състав на половите органи.

Твърде често миене

За поддържане на хигиена е достатъчно миене по веднъж на ден на половите органи.

Ако ви се налага да го правите по-често, например, след басейн, то трябва да се по-внимателни и да не прекаляваме със сапуна. Понякога е достатъчно вулвата да се измие с обикновена вода.

Използване на ароматни средства за маскиране на миризмата

Дезодорантите и пудрите за интимни зони едва ли ще маскират миризмата, а само ще допълнят съществуващата ароматна композиция. Така миризмата ще стане по-силна.

Освен това всякакви ароматизирани средства могат да предизвикат раздразнение, а това означава, че защитата на влагалището и вулвата ще стане още по-уязвима.

Как да се избавим от неприятната влагалищна миризма

Необходимо е да се спазва хигиена и да се носи подходящо бельо:

  • Избирайте бельо от дишащи материали, например, от памук. Синтетичните материали не пропускат добре въздух, затова създават добра среда за бактерии.
  • Не носете мокро бельо дълго, за да не се стига до протриване и поради факта, че бактериите се размножават по-бързо във влажна среда.
  • Взимайте си душ, колкото се може по-бързо след къпане в морето, реката, язовир, езеро или хлориран басейн.