Медикаментозна язва на стомаха – това е сравнително често срещано патологично състояние. Това заболяване се характеризира с увредената лигавица на стомаха, с образуване впоследствие на язвени дефекти под въздействие на определени лекарствени препарати с улцерогенност.

Особеност на този патологичен процес е, че дори при изразено увреждане на лигавицата е възможно клиничните проявления да са минимални.

В тази връзка е необходимо да се потърси медицинска помощ, дори при незначителни оплаквания, за да се потвърди или опровергае диагнозата.

Безсимптомно протичане на медикаментозна язва на стомаха

В повечето случаи медикаментозната язва протича безсимптомно. Много често се открива вече тогава, когато е възникнало стомашно кръвотечение.

Прогнозата при тази патология пряко зависи от дълбочината на увреждането, а също и от това колко своевременно е било започнато лечението.

Освен със стомашното кръвотечение, това заболяване може да се усложни с перфорация, която представлява заплаха за болния човек.

Най-често тази болест се свързва с приема на нестероидни противовъзпалителни средства, в 90% от случаите.

Приблизително 40% от болните с тази диагноза, впоследствие се сблъскват със стомашно кръвотечение. Фактът, че аспиринът е с улцерогенно действие, е установен още през 1961 г.

Впоследствие е било доказано, че и другите противовъзпалителни средства притежават същия ефект.

Язва от лекарства – актуален проблем за медицината

Медикаментозната язва на стомаха е актуален проблем за медицината. Това е свързано с факта, че днес съществуват голям брой заболявания, които са показания за назначаване на нестероидни противовъзпалителни препарати.

Често не е възможно приемът да бъде прекратен, заради висок риск от обостряне на основното заболяване, по повод което те се приемат.

Този патологичен процес е възможно да се развие при хора на всяка възраст. Освен нестероидни противовъзпалителни средства съществуват и хора на абсолютно всяка възраст.

Сред тях са кортикостероиди и препарат за сваляне на кръвното налягане. Но тези лекарствена средства значително по-рядко стават причина за формиране на язвен дефект.

Механизмът на развитие на тази болест се различава в зависимост от приемания медикамент. При използване на нестероидни противовъзпалителни лекарственото вещество прониква в самите клетъчни структури на епитела, поради което се нарушава бикарбонатната бариера на лигавицата.

Паралелно се блокира ензимът, наричащ се циклооксигеназа-1, поради което престават да се синтезират гастропротекторни простагландини.

Медикаментозната язва на стомаха, обусловена от прием на кортикостероиди, се развива в резултат на това, че се повишава киселинността на стомаха и се променя качествения състав на образуваната слуз.

Значително се забавя образуването на вещества, насочени към възстановяване на структурата на тъканите, тъй като се повишава киселинността на стомашния сок и се променя качествения състав на образуваната слуз.

Симптоми при медикаментозна язва на стомаха

Ако клинични проявления все пак присъстват обикновено те са минимални. Липсата на оплаквания не гарантира, че този патологичен процес е с леко протичане.

В повечето случаи при тази патология присъстват симптоми, сигнализиращи за храносмилателни нарушения.

На първо място, това е периодично гадене и еднократно повръщане, слабо изразен дискомфорт и болезненост в епигаструма, метеоризъм и проблеми при изхождане.

Понякога болният обръща внимание, че отслабва без причина, възможно е да се стигне до анорексия, макар и липсват характерни оплаквания. 

Във връзка с това, че болестта дълго време не дава признаци за себе си, първите възникнали симптоми е възможно да сигнализират за стомашно кръвотечение.

Сред тях са слабост и световъртеж, пристъпи на повръщане, при които в повърнатите маси се открива кръв, изменения на цвета на фекалните маси и т.н.

Диагностика и лечение на болест

Медикаментозната язва на стомаха е трудно да се заподозре само въз основа на клинични проявления. Първо, следва да се проведе ендоскопско изследване, което назначава необходим план за изследване.

За диференциална диагностика следва да се назначат изследвания, насочени към установяване на хеликобактерна инфекция.

Важен момент е изясняването на факта какви лекарствени средства и в продължение на колко време се приемат.

В такива случаи се назначават синтетични аналози на простагландин Е1, гастропроектори, инхибитори на протонната помпа и т.н.