Днес са широко разпространени не само обикновените художествени татуировки на тялото, но и т.нар. медицински.

В този случай надписът на кожата няма само художествен и естетичен смисъл, а информационен елемент.

Много хора, страдащи от неизлечими, прогресиращи или наследствения заболявания, си правят татуировки на тялото с важна медицинска информация.

Аргументират решението си с възможно внезапно влошаване на състоянието на обществено място, и надписът може да помогне за правилното и своевременно оказване на медицинска помощ.

Но допустима ли е направата на татуировка при диабет или патологии на кръвта, тъй като се съпровожда с травма на кожата?

1. Каприз или необходимост са медицинските татуировки

Всъщност, такива татуировки се правят отдавна, но сега се радват на особено голяма популярност.

Практикуващи екстремни спортове, военни от специалните части и пациенти с хронични заболявания често оставят важна информация на тялото за хирурзи и реаниматори.

Това може да са кръвна група и резус-фактор, указания за даряване на органи, а също и данни за заболявания.

Най-често до подобни рисунки на кожата прибягват хора, страдащи от диабет с тежки алергични реакции – оток на Квинке или шок.

А също и такива, които страдат от патологии на кръвта или проблеми с нервната система, епилепсия.

След направата на медицинската татуировка на кожата остава надпис за цял живот, за разлика от жетоните или записките, които е препоръчително да си носят хората със сериозни хронични заболявания.

В някои случаи тази информация на тялото на пациента, може да спаси живота му.

2. Направа на медицинска татуировка на кожата

Днес не съществуват каквито и да е стандарти за медицински татуировки, направата им е строго индивидуална работа.

Информацията, която съдържа кожата в областта на татуировката, няма единен стандарт за нанасяне, не се регулира от закона и не е задължителна за лекаря, за който би била ценна.

Част от хората нанасят на тялото си информация, с която отказват реанимация или дарение на собствените си органи след смъртта.

Други изписват диагнозите си и препаратите за спасение в евентуална критична ситуация.

Най-често клиенти на тату-салоните са диабетици, алергични или епилептици, а също и такива, които страдат от заболявания на кръвта – хемофилия, някои други наследствени заболявания.

Макар и да няма стандарти за нанасяне, лекарите препоръчват диагнозите да се изписват на латински или на английски език, за да разберат медиците правилно написаното.

Обикновено такива татуировки се правят на откритите части на тялото.

Най-често на дланите, на рамото или на предмишниците.

Такава татуировка може да се направи само с разрешение на лекуващия лекар, особено ако става въпрос за патологии на кръвта или диабет.

3. Татуировки при захарен диабет, лъчева терапия

Често диабетиците си правят татуировки с посочване на диагнозата и типа на заболяването, а също и дали са зависими от инсулин.

Освен това има и специални татуировки, които служат за индикатор на колебанията на кръвната захар.

При повишаване на захарта боята на кожата започва да жълтее, ако захарта се понижи под нормата, придобива виолетов оттенък.

При норма пък оцветителят е с оранжев оттенък.

Изменението на цвета отнема 20 минути.

Методът не е много точен както измерването на захарта с прибори, но в извънредна ситуация извън дома може да помогне много.