Учени от Медицинското училище на Масачузетския университет направили сравнение на 30 приложения за сваляне на излишни килограми с традиционни методи за отслабване.
Оказало се, че по-малко от 25% от стандартните начини за отслабване, например, с контрол на порциите, справяне с преяждането, са включени в 28 от 30 приложения.
А това означава, че са неефективни за отслабване.
Но не всички научни изследвания показват, че мобилните приложения за отслабване са неефективни.
Експеримент от 2015 г. показва, че приложения проследяващи храненето и физическата активност, са помогнали на потребителите да отслабнат средно с 10 кг и да си запазят теглото за поне 1 година.
Истината е, че всички участници в експеримента редовно правели физически упражнения.
Учени от Университета Питсбърг смятат, че не е препоръчително при отслабване да се разчита единствено на фитнес трекери.
Но някои подобни приложения все пак могат да помогнат за сваляне на излишните килограми.
Най-важното е да се използват правилно.
Вредни ли са приложенията за здраве?
Преди 2 години учени от Университета Питсбърг поставили под съмнение ефективността на 4 програмни обезпечения за смартфон за диагностика на рак на кожата.
След изявленията на учените, разработчиците обявиха, че са предназначени за образователни цели, а не за диагностика на рак.
Но потребителите много често не обръщат внимание на ситния шрифт, и ако пише, че приложението открива рак на кожата, те вярват в това.
В резултат потребителят е убеден, че със здравето му всичко е наред, макар и всъщност това да не е така.
Проблемът идва оттам, че много по-лесно е да се прибегне до помощта на приложение за смартфон, отколкото да се запише час при лекар и човек да се подложи изследвания.
При създаване на здравни приложения не са необходими медицински данни
Разработчиците на мобилни здравни приложения не използват медицински данни, тъй като при сертифициране на крайния продукт никой не обръща внимание на това.
И това създава определени проблеми.
В САЩ, например, се проверява информацията, зададена в мобилните приложения само ако те се използват с медицинско оборудване.
Останалите програми не се проверяват за съответствие с медицинските данни.
В последно време се говори все повече да се канят лекари за участие в създаването на приложения, но към настоящия момент не се забелязва напредък по този въпрос.
Обмен на данни с лекари
Някои здравни приложения подобряват стандартното медицинско обслужване и това е една от основните техни задачи.
По този начин са създадени програмните обезпечения на Ейпъл и Гугъл Apple HealthKit и Google Fit, които събират най-различна информация за здравето на потребителя.
Тези данни могат да се изпратят и на лекар.
С помощта на приложението на Ейпъл лекарят може автоматично да измери кръвното на своя пациент.
Истината е, че болшинството лекари засега не са убедени, че данните за пациента, събирани и получавани чрез мобилно приложение отговарят на действителността на 100%.
Техните притеснения са, че тази информация може да не е напълно точна.
И не може да се разчита на подобни приложения за поставяне на диагноза.
Някои специалисти се притесняват, че здравни приложения могат да навредят на психическото здраве на човека.
Не е изключено подобно програмно обезпечение да предизвика параноя у потребителите по отношение на собственото им здраве.
Освен това има и хакери, което означава, че данните от мобилното приложение могат да бъдат откраднати.