Увеличаването на броя на заболели грип доведе до обявяване на грипна епидемия в почти цялата страна.

Заради обявената карантина бяха затворени училищата и децата получиха непланирана ваканция.

През това време е най-добре да не се стои зад 4 стени със смартфон или таблет в ръка, а по-добре повече разходки и избягване на места, където се струпват много хора.

Грипът е коварен и безжалостен. И не само защото заболяването протича тежко. Особено опасни са усложненията, които грипът предизвиква.

Сред тях се срещат понякога доста необичайни, които могат да станат неприятна изненада и за самия болен и за лекуващия лекар.

Какви са необичайните усложнения на грип

Грип 2019 – най-опасните щамове

СЗО съобщи още през февруари 2018 г., че жителите на северното полукълбо на Земята следва да се опасяват от 4 грипни щама, най-вероятни през тази зима.

2 от тях, Бризбейн и Пукет, не представляват особена опасност. Отнасят се към група В, протичат относително леко.

Обикновено тези щамове грип рядко се разпространяват широко. Въпреки това, Бризбейн влиза в 3-валетната ваксина, а срещу щама Пукет се налага да се прави отделна ваксинация.

2 други щама са много по-опасни. Това са Хонконг H3N2 и Мичиган H1N1, грипни вируси А, активно мутиращи и най-често дават усложнения.

Хонконгският щам все още не е регистриран, и от заболяването може да ни спаси само своевременно направена ваксина.

Болестта е с кратък инкубационен период, често е сходна с обикновена вирусна инфекция, но е опасна с развитието на сериозни усложнения.

У нас ваксинацията против грип е на много ниски нива, което се съобщава и в доклада на СЗО от февруари 2018 г. Не следва да се опасяваме от противогрипните ваксини.

В тях не се съдържат живи вируси, а само фрагменти от тях. Те позволяват на имунната система предварително да се научи да разпознава врага и да му се противопоставя.

Зловреден вирус и усложнения на болестта

Най-често усложненията засягат дихателната система, като предизвикват тежка пневмония, бронхит.

Но се срещат и други усложнения, не по-малко опасни и неприятни. Грипните вируси засягат на практика всички системи на организма, проникват, дори и в нервната система.

Понякога усложненията предизвикват методи, приложими за лечение на болния, затова лечението трябва да се назначи от лекар.

Синдром на Гилен-Баре - опасно усложнение

Канадските изследователи проверили информация за това, че заради ваксините против грип може да се увеличи риска от развитие на синдром на Гилен-Баре, или остра инфекциозна полиневропатия.

Грип H1N1 и аспирин – летаргичен сън

Това е много рядко усложнение, от което страдат предимно деца. Ако се сваля температура при болен от грип с H1N1 с аспирин, може да изпадне в летаргичен съюз – състояние на кома, свързано с увреждане на вътрешните органи.

Защо аспиринът предизвиква този ефект именно при взаимодействие с вируси H1N1, не е напълно ясно.

Вероятно, това се предизвиква от разширяване на кръвоносните съдове, което при грип изобщо не е ясно или механизмът на развитие на усложнения има друга природа.

При грип не трябва да се приема аспирин. За сваляне на температурата следва да се използват други препарати и процедури.

Нервната система е под удар – неврит, арахноидит и други

Грипният вирус е безпардонен гост на организма, нагъл завоевател. Лесно прониква, дори и в нервната система, предизвиквайки възпаление.

И тогава могат да се развият много неприятни усложнения, сред които и опасните енцефалит или менингит.

Случва се възпалението да засегне отделни нерви. Например, лицевият, всичко започва с мравучкане, нарушение на симетрията на лицето.

Възможно е да се спусне ъгълчето от едната страна на устните или с ъгълчето на окото.

Завършва със силна болка, загуба на чувствителност и на контрол над мимическата мускулатура.

Косопад – алопеция

Когато организмът се бори с инфекции, разходва всички свои ресурси, сред които важни микроелементи и витамини.

Използването на силни лекарства може да наруши усвояването на полезни вещества от храната, в резултат на което страдат косата, кожата и ноктите.