Учени от Университета на Минесота твърдят, че храните, дори от една хранителна група са с различно въздействие на бактериите на червата. А е признак за необходимост от индивидуален подход към диетите и лечение на заболявания на стомашно-чревния тракт.
Количествен състав на микрофлората – бактерии в червата
Изследователите в продължение на 17 дни анализирали всичко, което са изяли 34 доброволци в зряла възраст, а също и изследвали проби от техните изпражнения.
Учените се интересували как се променя, в зависимост от изяденото, количествения състав на микрофлората.
Деленето на хранителните продукти на толкова обширни категории като плодове, зеленчуци, месо, млечни продукти е безсмислено.
Вътре във всяка категория могат да се разграничат групи храни, оказващи напълно различно влияние на микрофлората на стомашно-чревния тракт.
Така например, следва да се разграничават листни зеленчуци – спанак, салати и т.н. Те действат на микробиома еднакво.
Въздействието на моркови и домати е съвършено различно, макар и зеленчуците да съдържат еднакво количество хранителни вещества – витамини, фибри, калций и др.
Оказва се, че спанакът и салатите способстват за активно размножаване на един вид бактерии, а морковите, и например, целината – друг.
Повтаряща се диета – промените в микрофлората са различни
Установява се, че дори повтарящата диета не гарантира еднакъв изход за микрофлората на стомашно-чревния тракт.
Всичко това означава, че при предписване на една или друга диета следва да се адаптира режимът на хранене и на менюто за всеки конкретен човек.
Трябва да се съобразяват индивидуалните особености и как тялото реагира на определени храни и до колко добре се повлиява от тяхното въздействие.
Промените са микрониво, така че ние няма как да ги усетим, освен ако не се развива алергична реакция.
Влиянието на различните хранителни продукти обикновено е неосезаемо и са необходими специални изследвания, които да покажат каква промяна настъпва в чревната микрофлора от определена храна. Още повече, че измененията са специфични за всеки човек.
Целият микробиом е свързан с огромно количество заболявания и състояния, дори и с нарушена обмяна на веществата, и с инфекции и автоимунни заболявания.