Патологично състояние, при което луменът на артериите се запушва от атеросклеротична плака, което води до нарушаване на движението на кръв по нея, се нарича облитерираща атеросклероза.
Защо артериите оклудират при атеросклероза
При това заболяване най-често се засягат съдовете, които кръвоснабдяват краката. На фона на протичащите изменения нарастват признаците на исхемия, проявяващи се с болков синдром, атрофия на подкожната мастна тъкан в областта на краката, пребледняване и посиняване на кожата, трофични язви и т.н.
Прогнозата при тази патология винаги е неблагоприятна. В случай ако се забави лечението, съществува голяма вероятност от възникване на гангрена, поради което може да се налага ампутиране на крайника.
При повечето от хората с тази диагноза се установява съпътстваща атеросклероза с церебрални или коронарни съдове.
Болест на напредналата възраст
Днес облитериращата атеросклероза е един от най-актуалните проблеми в медицината. Нивото на неговото разпространение пряко зависи от възрастта, тъй като преди 50 години се среща само при около 3% от населението.
Разпространението на тази болест при 60 до 70-годишните е вече около 7%.
Това заболяване се среща по-често сред мъжете. Жените в значително по-малка степен са подложени на развитието на облитерираща атеросклероза.
В преобладаващия брой случаи се засягат кръвоносните съдове, кръвоснабдяващи долните крайници.
Атеросклеротичната плака, която води до оклузия, най-често се открива в кръвоносните съдове, които са със среден и голям калибър.
Понякога в патологичния процес могат да бъдат въвлечени и ръцете, предимно артерията под ключицата.
Основна причина за развитие на облитерираща атеросклероза е повишеното ниво на липиди в кръвта с формиране на атеросклеротична плака впоследствие.
Най-често патологичните изменения засягат вътрешния слой на съдовата стена.
В местата на отлагане на липиди се наблюдава разрастване и съзряване на съединителната тъкан, което води до образуване на фиброзни плаки, на които впоследствие се наслагват тромбоцити и съсиреци фибрин.
Постепенно протичащите нарушения придобиват все по-изразен характер, засегнатата артерия все повече се запушва и в крайна сметка става непроходима.
Практиката показва, че за възникване на хемодинамичните изменения е необходимо на съда да се постави стент със 70 и повече процента от нормалния диаметър.
Съществуват много голямо количество фактори, които способстват за развитието на тази болест. Първо – това са вредни навици, неправилно хранене, ниско ниво на двигателна активност и ендокринни разстройства.
Значителен принос също има и наследствената предразположеност. Артериална хипертония, захарен диабет, наднормено тегло, травмиращо въздействие на долните крайници – всичко това повишава риска от възникване на облитерираща атеросклероза.
Симптоми при облитерираща атеросклероза
Този патологичен процес дълго време не се съпровожда с никакви клинични проявления. Най-често първоначално болният обръща внимание на подкосяването на краката, усещане за мравучкане.
Основен симптом е болката, която първо възниква при ходене на дълги дистанции. След кратка почивка се наблюдава стихване на болката.
С прогресирането на болестта всички симптоми са по-изразени. Необходими са по-чести спирания при ходене, възниква куцане.
При трета степен болков синдром се установява, дори в състояние на покой, особено през нощта.
Постепенно нарастват местните признаци на исхемия, които се проявяват с бледост, а след това и с посиняване на кожата.
Характерни са и симптоми като изтъняване на подкожно-мастната тъкан, сухота на кожата и удебеляване на нокътните пластини.
Диагностика и лечение на болестта
Болестта може да се заподозре въз основа на съпътстващи клинични проявления. От допълнителните методи са показни:
- ултразвукова доплерография или дуплекс сканиране;
- периферна артериография;
- магнитно-резонансна томография или мултиспирална компютърна томография на кръвоносните съдове.
При такова увреждане на кръвоносните съдове се назначават препарати, които подобряват циркулацията, антитромботични средства, спазмолитици и витамини.
Болковият синдром може да се облекчи с помощта на аналгетици или с паравертебрални блокади.
Препоръчват се и различни физиотерапевтични процедури. В някои случаи може да възникне необходимост от хирургична интервенция.
Профилактика на образуване на атеросклеротични плаки в артериите
Принципите на профилактика се свеждат до правилно хранене, справяне с вредните навици, поддържане на високи нива на физическа активност и т.н.