В бита на съвременния човек има немалко средства, предмети за ежедневна грижа и просто хранителни продукти, които могат да доведат до развитие на рак.

Кои представляват най-голяма опасност

1.Средства за миене на съдове

Публикувани са доста научни материали, на които е показано как влияят средствата, използвани за миене на съдове, върху здравето на човек. Ако не мием съдовете в миялна машина, а с ръце с използване на течни средства и правим така през годината, то в тялото ни попадат около 250 мл веро.

За да изплакваме добре съдовете и същевременно да не рискуваме със здравето си, кухненските съдове е необходимо да се промиват във вода повече от седем-осем път.

Битовата химия притежава ефект на натрупване, което влияе на организма и може да доведе до развитие на рак. Затова и трябва да се избират средства, които имат максимално натурален състав.

2.Средства за красота и хигиена

Неочаквано, но гримовете може да са канцерогенни. Перманентните гримове е възможно да съдържат соли на тежки метали, живак и други компоненти, които отделят формалдехид.

Живак се използва като консервант за предотвратяване развитието на гъбички, обикновено стига до луковиците на косата, може да ги разруши, и да попадне в организма, като повлиява неблагоприятно на бъбреците и на централната нервна система.

Отделно внимание трябва да се обърне на антиперспирантите за блокада на неприятната миризма. За да могат да реализират тази функция, в тях се добавя алуминий – алуминиев хлорид.

Това вещество при разпръскване и абсорбиране чрез кожата попада в лимфната система на човек. До подмишниците най-близкият орган е млечната жлеза, която рискува и развитие на рак.

3.Паста за зъби с избелващ ефект

В такива пасти обикновено се съдържа титан или по-точно негови соли. На опаковката това се отбелязва като титаниев диоксид, или Е171. Това вещество може да се добави в паста за постигане на белоснежна усмивка.

Учените са определили, че това вещество може да потисне бъбречната функция, да намали количеството на полезните бактерии в червата, да понижи имунитета и да е с канцерогенен ефект.

Отново е необходимо да се разбира, че се касае за опасност не, ако не сме си измили зъбите 1-2 пъти с такава паста. Неблагоприятното въздействие идва от ефекта на натрупване.

4.Леко развалени храни

У нас е доста разпространена традицията да не се изхвърля храна. Затова ако например, на хляб или на сиренето се появи лека зеленикава коричка от плесен, ние я изрязваме и впоследствие си похапваме този хранителен продукт.

Така не е препоръчително да се прави, защото плесента е изключително токсична, и то много повече, отколкото някои видове отрови. Също няма смисъл развалените, засегнатите от плесен хранителни продукти да се пекат, температурната обработка не влияе на гъбичките.

Известно е, че някои гъбички могат да живеят в солна киселина, да обитават в горещите условия на пустинята Сахара, откриват се и гъбични спори в ледниците на Далечния Север.

Затова и започналите да се развалят храни не са подходящи за консумация в никакъв вид.

Плесените, разбира се, не предизвикват директно онкологични заболявания, но те водят до понижаване на имунитета, общо отравяне на организма, имат свойството да се натрупват и да разрушават отвътре.

А ако отчетем и по-горе изброените средства, които влияят неблагоприятно на организма, то плесените заедно с тях вредят значимо за здравето и може да са фактор за развитие на онкологични заболявания.

5.Неправилни щори

Трудно е да си представим, но неправилно подбраните щори в спалнята също могат да са рисков фактор с ефект на натрупване на онкологичен риск. Сънят трябва да е при пълна тъмнина,  лъч светлина не трябва да попада в спалнята.

Така организмът по-добре си почива, не се нарушават циркадните ритми на съня – периодите на повърхностен и дълбок сън.

Всичко това е свързано с образуването на хормона мелатонин, който блокира разпространението на раковите клетки и забавя метастазите на туморите. И ако тази фаза бъде нарушена, ще възникнат проблеми с този защитен хормон.

6.Мебели и строителни материали

При избор на мебели, както и на строителни материали е важно да не се търси само най-евтиното. Защото изкуствените материали, некачественото лепило, неясния състав на панелите за стени могат да отделят опасни вещества.

Затова е препоръчително всичко да се избира натурално и внимателно да се изучава състава на всичко, което се купува.