Възможността да се яде и да не се пълнее е качество или свойство, с което биха желали да се сдобият повечето от нас.
Учени от Кеймбридж установиха, че някои щастливци притежават тази способност наистина. Става въпрос за тези, в чиито геном присъстват определени мутации на генома MCR4.
Да ядем, без да пълнеем – какви данни показват
Известно е, че този ген е въвлечен в процеса на контрол на апетита, който кодира белтъчният рецептор меланокортин 4.
Изследователите анализирали данните на около милион души, като установили 61 генетични варианта MC4R – едни мутации повишавали риска от развитие на затлъстяване, а други напротив – понижавали тази вероятност, възпрепятствайки трупането на килограми.
Генетичният вариант, понижаващ риска от напълняване, бил установен при 6% от доброволците.
Тези, при които присъствали 2 копия от мутантния алел, тежали средно 2,5 кг по-малко, отколкото техните връстници с друг генотип. Рискът от развитие на диабет бил понижен с 2 пъти.
Професор Садаф Фарук пояснява, че впоследствие ще стане възможно разработването на генна терапия за хора, които се нуждаят от сваляне на килограми.
Получените данни дават основание да се предполага, че генетичният фактор за развитие на затлъстяване има доста сериозен принос, отколкото се е смятало по-рано.
Глобално изследване със сходни резултати
Наистина за предразположението към напълняване или слабост отговарят огромен брой гени. При някои хора дефектни гени могат да предизвикат тежко затлъстяване още от ранна възраст.
Това показват резултатите от най-мащабното към този момент изследване на тази тема, в което вземат участие около 14 000 души.
Сред тях имало перманентно слаби доброволци, 1985 със силно затлъстяване и още 10433 с около нормалните показатели за килограми, които могат да се контролират.
Екипът от изследователи открива множество генетични варианти, които са с принос зда развитие на затлъстяване. Освен това учените установили нови генетични области, свързани с тежко затлъстяване, а при няколко с нормално тегло или за нормална слабост.
Резултати от мащабното изследване, излезли в края на януари 2019 г., които са реални, тоест с реални участници, са в съответствие с тези от новото. С разликата че за новото се анализират данни от медицински регистри, а януарското се работи с реални участници, подбрани специално за изследването.