От съвременните методи на лечение на артериалната плака и на твърдите артерии има какво още да се желае.
Загуба на еластичност и нарастването на плаките може да се забави, но не и патологичният процес да се върне обратно.
От Йелския университет предположиха, че проблемът е свързан с възпалението на кръвоносните съдове, което не може да бъде спряно.
Трансформиращ растежен фактор бета - регулатор на широк спектър тъкани
За да разберат какви са факторите, способстващи за това възпаление, учените се съсредоточават върху група белтъци, известни като трансформиращ растежен фактор бета. Те регулират широк спектър клетки и тъкани из целия организъм.
Използвайки култивируеми човешки клетки, изследователите установяват, че белтъците TGFβ предизвикват възпаление в ендотелиалните клетки, образуващи вътрешната обвивка на стените на артериите, но не в клетките на другите типове.
С помощта на едноклетъчен анализ РНК, който измерва експресията на всеки ген на отделна клетка, учените още веднъж убедително демонстрират, че TGFбета индуцира възпаление в ендотелиалните клетки при мишки.
Същевременно в други клетки на организма TGFβ допринесъл за намаляване на възпалението.
Изследователите също показват, че при премахване на гена на рецептора в ендотелиалните клетки – възпалението и образуването на плаки в кръвоносните съдове значително намалява.
За да се провери този метод като потенциална терапия, учените използвали технологията за интерференция РНК, или RNAi за разрушаване на рецепторите TGFβ. Този метод е известен със своята ефективност при изключване на необходимите гени.
За да действа RNAi само спрямо ендотелните клетки в стените на кръвоносните съдове на мишките, учените използвали наночастици.
Ефективното намаляване на артериалното възпаление
Тази стратегия ефективно намалила артериалното възпаление и атеросклеротичните плаки при подопитни гризачи.
Също било установено, че предаването на сигнали е основната причина за хроничното възпаление на съдовата стена. Нарушаването на техния път води до прекратяване на възпалителните процеси и съществено възстановяване на еластичността на артериите.
Въз основа на това откритие, изследователите от Йелския и Масачузетския университет създават биотехнологична компания за разработка на целевия подход с използване на RNAi и наночастици като потенциална терапия на атеросклероза при хората.