Менопаузата е естествен физиологичен процес, но за повечето жени настъпва неочаквано.

Как да разпознаем първите признаци на новия период в живота

45 – възраст на промени

След 40 настъпва решаващ период в живота на жената. Започва основно пренастройване на организма, резултатите от което виждаме в огледалото. Кожата постепенно губи еластичност, косата сякаш губи блясъка си, костите стават по-крехки, кантарът сигнализира за напълняване, въпреки физическата активност и правилното хранене.

Разбира се, тези изменения влияят и на емоционалното състояние. Може да изглежда, че губим част от своята личност, ставаме недостатъчни женствени и привлекателни.

Появява се неувереност в себе си, изчезва настроението.

В този момент е важно да разберем какво се случва с организма всъщност. Разбирайки причините за измененията, можем да помогнем за себе си.

Признаци на менопауза

За съжаление, повечето жени след 40 в една или друга степен се сблъскват със следните симптоми:

  • Топли вълни, изпотяване;
  • Напълняване, подуване;
  • Бледа суха кожа, зачервявания;
  • Бръчки около очите и устните;
  • Сухота на лигавицата на устата и на очите;
  • Провисване на гърдите и намаляване на гърдите, болезнени усещания, кисти и мастопатия;
  • Сухота на влагалището, болка по време на полов акт;
  • Оскъдни или обилни менструации;
  • Умора, депресия, влошаване на паметта;
  • Главоболие;
  • Раздразнителност и агресивност.

Защо се променяме

Тези промени са предизвикани от намаляване образуването на прогестерон, естроген и тестостерон. За какво отговаря всеки хормон.

Прогестерон

Помага ни да се избавим от отоците, намалява апетита и намалява нервната възбудимост. Дарява пълноценен сън и добро самочувствие, отпуска. След 45-годишна възраст нивото на прогестерон при жените първо намалява. Това провокира изнервеност и тревожност. Освен това прогестеронът действа като диуретик.

Естроген

Дава ни енергия, младост и женственост. Обезпечава забременяването, стимулира плътността на костите, поддържа в норма нивото на холестерола и участва във функционирането на серотонина.

Тестостерон

Играе ключова роля, за да се чувстваме добре, особено в интимната сфера. Благодарение на тестостерона чувстваме прилив на енергия. Около 40-годишна възраст нивата на тестостерона се понижават с пъти, подобен спад влияе на интимното желание, характерът и костната маса.

Менопауза и трупане на килограми

Натрупване на мазнини – това е неизменен спътник на менопауза. Това се случва, заради прекратяване функционирането на яйчниците. В крайна сметка тяхната функция се поема от мастната тъкан, участва при образуването на естроген.

Затова мазнините се натрупва бързо, особено през първите две години, които следват настъпването на климакса. За разрешаването на проблема могат физическата активност и продуктите с нисък гликемичен индекс.

Как да победим симптомите на менопауза

Заместителна хормонална терапия

Своевременното попълване на недостига на полови хормони, с други думи, хормонална заместителна терапия, се назначава от лекар. Важно е тази терапия да е показна за жени, при които менопаузата предизвиква сериозен дискомфорт, и само при липса на рискови фактори.

Назначението на терапията изисква детайлни медицински изследвания.  Лекарят трябва да се увери в нейната целесъобразност и липса на противопоказания. Само след това е възможен подбор на индивидуална схема на лечение, тъй като всеки организъм е уникален сам по себе си.

Продължителността на терапията не трябва да надвишава повече от 5-6 години.

Правилно хранене

Организмът през целия ни живот е в зависимост от хормоните. Тяхното въздействие е най-забележимо в навечерието на 50-тата годишнина, когато силите постепенно намаляват, а тялото губи форма. И състоянието на ендокринната система – един от основните фактори на жизнената сила, външния вид, стройността и енергията.

Затова в периода на менопауза е най-важно да предпочитаме правилните храни.

  • Животински белтъци – бяло месо, пилешко, риба, бобови;
  • Вода, а също и билкови чайове, цикория, плодов сок;
  • Зелени листни зеленчуци, освен консервирани;
  • Нерафинирани зърнени култури – пълнозърнест ориз, елда, ръж и други;
  • Сурови плодове и зеленчуци;

Заключение

Приемайте хормони и витаминно-минерални добавки, но след като сте направили консултация с лекар. Спазвайте диета, старайте се да се храните по едно и също време. Редовно спортувайте, сънят е необходимо да е не по-малко от 7-8 часа, и се постарайте да избягвате стресови ситуации.