Наложените строги противоепидемични мерки със заповед на здравния министър в областите Габрово и Плевен бяха разтълкувани твърде стриктно от работещите в УМБАЛ „Д-р Георги Странски”.
Противоепидемични мерките разтълкувани превратно в Плевен
Това създаде напрежение тази сутрин, тъй като болни от левкемия, както и хора на хемодиализа бяха връщани, като от лечебното заведение се позоваваха на заповедта, издадена на основание чл. 63 от Закона за здравето.
Пациентите, на които предстоеше явяване пред ТЕЛК също бяха връщани с указание, че ще трябва да чакат „второто нареждане”, с което да бъдат отменени част от противоепидемичните мерки.
Жена на химиотерапия с левкемия каза пред медиите, че няма да може да издържи повече от 2 дни без вливане на химиотерапевтици. Възможно е бързо влошаване на състоянието ѝ.
След международната видеоконферентна връзка преди обяд с лидери на редица държави в Министерски съвет, на които бяха обсъдени евентуални общи мерки срещу разпространението на коронавируса и спазване на принципа на солидарност, здравният министър коментира пред медии, че в университетската болница Плевен са допуснали грубо нарушение на издадената заповед.
От здравно министерство веднага звънят в Плевен след репортажите сутринта
Веднага след репортажите за създалото се напрежение в Плевен от здравното министерство се свързват с УМБАЛ „Д-р Георги Странски”, за да дадат указания и разяснения относно тълкуването на заповедта с налагането на противоепидемичните мерки.
По думите на здравния министър от документа става повече от ясно, че наложените противоепидемични мерки се състоят единствено в недопускането на външни лица в лечебните заведения - забрана на свижданията, профилактичните прегледи и плановите операции.
Министърът, дори се е изненадал, на това превратно тълкуване на заповедта, тъй като в неделя посещава университетската болница в Плевен и лично се уверява, че е създадена много добра организация на работата на медицинския персонал.
Останалите задължения по Националния рамков договор, както и по другите нормативните актове, които гарантират упражняването на правото на медицинско обслужване от българските граждани, трябва да се изпълняват от лечебните заведения, особено когато става въпрос за хора с тежки заболявания, чието състояние може да се влоши бързо, ако не спазват назначената терапия.
За да се избегнат подобни недоразумения с тълкуването на заповедта по чл. 63 от Закона за здравето и в Габрово, от здравно министерство се свързват с местната МБАЛ, за да уточнят в какво конкретно се състоят противоепидемичните мерки.