Когато личният лекар даде направление за пълна кръвна картина, проверката на едновременно няколко общи параметъра, по които може да се оцени здравословното състояние като цяло.

Понякога обаче лекарят или специалистът иска да оцени как функционират едни или други органи, и за това помага биохимията на кръвта.

Какво представлява и как помага при поставянето на диагнози

Зад термина биохимия кръвта се крие тест, който се извършва в лаборатория и е насочен към нивото на различни химически вещества в кръвта. Това изследване се определя като важен компонент на диагностиката и контрола на различни заболявания. Например, назначава се при захарен диабет, заболявания на черния дроб и бъбреците, нарушения на обмяната на веществата и много други.

Какво се гледа при биохимия на кръвта

Обикновено биохимичен анализ на кръвта се назначава за оценка на общото състояние на човек, а също и за проверка протичането на заболявания, рецидивират или не.

Проверяват се различни параметри:

  • Ниво на глюкоза – повишените показатели ще бъдат при диабет, ендокринни нарушения, панкреатит; понижени може да са при хормонални нарушения, онкологични заболявания, проблеми с черния дроб и със стомаха.
  • Ниво на холестерол;
  • Ниво на белтъците – високите показатели могат да сигнализират за възпалителни процеси, проблеми с отделителната система; при занижени параметри е възможно да се подозират проблеми с бъбреците, черния дроб, ендокринната система и имунитета.
  • Ензими – най-често се касае за чернодробните варианти. Промените в техните нива е възможно да сигнализират за най-различни състояния – от проблеми с черния дроб до сърдечни заболявания.
  • Електролити и други.

Проверката на нивата на уреята в рамките на кръвното изследване е вследствие на разпада на белтъците. Завишените нива на уреята са по-скоро признак на бъбречни проблеми.

Когато се отбелязва намаляване на показателя, е възможно да се заподозрат заболявания на черния дроб, бъбреците, проблеми със сърцето, също понижението може да е при бременност и диети с храни бедни на белтъчини.

Още един бъбречен показател, това е креатининът, тъй като е продукт на метаболизма и се отделя с бъбреците. Също зависи от метаболитните процеси, и по него може да се съди за състоянието на бъбреците и мускулите.

Повишението на този параметър може да е вследствие на бъбречна недостатъчност, мускулно прекомерно напрежение.

Още един от важните чернодробни показатели – това е билирубинът. Всъщност, това е пигментът, образуващ се на фона на разпада на хемоглобина в далака, черния дроб и костния мозък.

Повишението на този показател може да е признак на жлъчнокаменна болест, тумори, възпаления на жлъчните пътища.

Понижението на билирубина може да се прояви при проблеми с кръвта, вредни навици. Среща се по-често от повишения.

Правила за провеждане на биохимия на кръвта

Кръв за биохимия е необходимо да се дава по определени правила, за да се получи максимално точен и достоверен резултат.

Първо, тестът задължително трябва да премине на празен стомах. Желателно е след 8-12 часа гладуване, така биохимията обикновено се планира за сутринта.

Второ, има определени ограничения откъм храненето, които е препоръчително да се спазват, да не се консумира алкохол, мазна, пикантна храна няколко дни преди изследването.

За намаляване на вискозитета на кръвта и по-лесното взимане се препоръчва да се изпише чаша вода, негазирана, а също и без оцветители и добавки в състава.

Тези прости правила ще спомогнат изследването да се направи без проблеми и да се получи точен резултат. Неспазването на тези правила ще доведе до изкривяване на данните, а това означава, че може да повлияе на своевременността на изследването.

Терапията се препоръчва да започне колкото се може по-рано, за да може по-бързо и по-лесно да се излекува патологията или да бъде взета под контрол.

Отлагането може да доведе до хронификация на болестта и развитие на усложнения.

Това колко често е необходимо да се дава кръв зависи от това с каква ситуация ще се сблъска лекаря. Най-често се препоръчва това изследване се препоръчва да се прави поне веднъж годишно.

Това ще позволи пълен контрол на здравето, но при вече хронични заболявания може да се наложи и по-често, за да може да се реагира своевременно на каквито и да е изменения.

Важно е да се помни, че резултатите следва да се интерпретират от специалист, така че задължително трябва да се коментират с такъв.