Пълноценният сън е важен за физическото и за емоционалното здраве. Неговата липса може да доведе до краткосрочни и дългосрочни последствия.
Въпреки всички известни препоръки, статистиката показва, че около 35% от населението на Земята страда от хронично недоспиване.
Първите симптоми на липса на сън се появяват само 24 часа след неговата липса.
Колко човек може да изкара без сън, какви последствия могат да се очакват и какви симптоми се смятат за тревожни?
Колко дълго можем да останем без сън
Потребността от пълноценен сън варира, зависи от възрастта и от някои други особености.
Например, бебетата имат нужда от 2 пъти повече сън от възрастните. Колко може да изкара човек без сън – този въпрос е интересен и е изучаван от много учени.
Едни казват, че продължителността на живота е много по-кратка без сън, отколкото без вода, но за други такива данни липсват.
Но съгласно проведено изследване от 2010 г., текущият световен рекорд без сън е 266 часа, тоест 11 дни.
Само след няколко дни липса на сън възникват халюцинации, но веднага щом е предоставена възможност за наспиване, всички тревожни симптоми били отстранени. А каквито и да е дългосрочни и краткосрочни последствия за здравето не се проследявали.
Симптоми на недоспиване
За недоспиване се говори в случаите, когато човек спи по-малко, отколкото е необходимо, а последствията варират. Общите симптоми на недоспиване са:
- Умора;
- Сънливост през деня;
- Намаляване на концентрацията;
- Проблеми с паметта;
- Нарушения на координацията;
- Промени в настроението, раздразнителност;
Според изследванията хроничното недоспиване може да увеличи риска от цяла съвкупност от заболявания – наднормено тегло и затлъстяване, диабет, заболявания на сърцето и на кръвоносните съдове.
Лишаване от сън и риск за живота
Недоспиването наистина може да стане причина за летален изход, а сценариите за развитие на събитията може да са няколко.
Според някои данни, ако пълноценен отдих липсва, дори само за денонощие, това може да стане причина за нещастни случаи и за тежки катастрофи.
Съществува и много рядко сънно разстройство, което се нарича и смъртоносно безсъние. В самото название е скрита причината и изходът от болестта.
В основата на наследствената болест е мутация в гена на определен белтък.
Мутиралият ген образува белтъци с неправилна форма, които се натрупват в мозъка, по-точно в таламуса – областта на мозъка, регулираща съня.
Това състояние е опасно за здравето не само за здравето, но и за живота:
- Безсъние, което с времето все повече се влошава;
- Загуба на тегло;
- Липса на апетит;
- Изменение на телесната температура;
- Нарушение на когнитивните функции, които с времето трябва да прогресират и могат да доведат до деменция;
Днес срещу тази болест няма лекарства, и летален изход обикновено настъпва в рамките на 12-18 месеца след поява на първите симптоми.
Липса на сън – последствия за здравето
Всички възможни последствия за здравето зависят от това колко дълго не сме спали. Само след 24 часа се появяват първите симптоми. В САЩ за тези, които не са спали от 24 часа, има забрана да шофират автомобили.
Сред възможните последствия за здравето са:
- Повишена сънливост;
- Раздразнителност и промени в настроението;
- Трудности при концентрация и насочване на вниманието;
- Нарушения на координацията;
- Повишаване на нивата на хормоните на стреса в кръвта;
- Висок риск от нещастни случаи;
Лишаването от сън и хроничното недоспиване нарушават естествения цикъл на сън и на бодърстване, което влияе на хормоните, регулиращи:
- Растежа и апетита;
- Метаболитните процеси;
- Нива на стреса;
- Функциониране на имунната система.
Липса на сън в рамките на 48 часа
Всички възможни последствия за здравето се усилват и стават по-разнообразни при по-продължителна липса на сън. След 48 часа се нарушават и когнитивните функции, които влияят на качеството на живота.
В този момент мозъкът започва да изпада в кратки периоди на пълноценно подсъзнателно състояние, известно като микросън. Възниква неволно и може да продължи няколко секунди.
За избягване на подобни симптоми, както и на дългосрочни последствия за здравето, трябва да се спазва хигиена на съня, като се ляга по едно и също време.