Учени от Университета Питсбърг, щата Пенсилвания, САЩ, предлагат да се използват за потискане на желанието за пушене.
В изследването взели участие повече от 230 пушачи на възраст от 18 до 55 години. Преди началото на участието в експеримента те не се опитвали да спрат цигарите и не приемали никотин по никакъв начин, например, с дъвка или електронни цигари.
Приятни аромати - за потискане на вредния навик "тютюнопушене"
В рамките на експеримента им било предложено да направят оценка на различни миризми, които обикновено се смятат за приятни – шоколад, ябълка, мента, ванилия. Освен това им давали също да миришат неприятно „ухаещо” вещество.
След това били помолени да изпушат цигара и да я държат в ръката, но не трябвало да отлагат. След 10 секунди доброволците трябвало да оценят своето желание да пушат по скалата от 1 до 100 точки и да загасят цигарата. И да отворят съд с аромата, който най-много им харесал, с миризма на цигари или съд без миризма и отново да оценят своето желание за пушене.
Приятна миризма - по-малко желание за пушене
Избраният контейнер следвало да се мирише в продължение на 5 минути, и на всеки 60 секунди трябвало да се прави оценка на желанието за пушене.
Оказва се, че средният показател на желание за пушене след изпушване на цигара, в началния етап съставлявал 82,13 точки. Различните източници на аромати понижили желанието за пушене във всички случаи, независимо от аромата.
Но тези, които вдишвали най-приятния за тях аромат, понижаването на желанието за пушене съставлявало средно 19,3 точки, при тези, които трябвало да усетят миризмата на тютюна на своите цигари..
Учените смятат, че приятните аромати възбуждат спомените, разсейващи човек от пушенето. Освен това частично понижаването на желанието за пушене се обяснява с процедурата по гасене на цигарата и изхвърлянето ѝ в пепелника.
Според изследователите този ефект се запазил в продължение на 5 минути, което показва, че пушачът има достатъчно време, за да вземе решение да не запали цигара или да избегне провокиращата желание за пушене ситуация.