Наскоро в САЩ стартираха мащабни клинични изпитвания на синтетичния наркотик екстази за лечение на пациенти с посттравматично стресово разстройство.
Предполага се и, че употребата на наркотика при лечение на аутизъм може да има положителен ефект.
Изследването се провежда с 230 участници и ще се финансира от Асоциацията на многопрофилните психоделични изследвания /MAPS/.
Ако резултатите са положителни, наркотикът екстази, известен като MDMA и метилендиоксиметамфитамин, ще стане достъпен за медицински цели към 2021 г.
Изследване, проведено през 2013 г., показа, че е възможно MDMA да се използва при лечение на пациенти с посттравматично стресово разстройство.
Тогава с помощта на екстази се формирала по-силна връзка между пациент терапевт.
Според изследователи, легализацията на медицинската марихуана в САЩ ще открие нови възможности за тестване и на други забранени вещества. За разлика обаче от канабиса, ефектът на екстази не се проявява на физическо ниво.
Както е известно, медицинската марихуана действа на канабиноидите – редица нервни окончания в организма.
Благодарение на този ефект се подпомага лечението на болки в гърба, тревожност и депресия.
Аутизмът обаче няма физически причини и използването на екстази оказва влияние на психологическа сфера. Стимулира се съпричастността на пациента към околните.
MDMA е забранен за използване през 1986 г и е приравнен по степен на опасност към хероина и LSD.
Днес обаче аргументите ЗА провеждането на клинични изпитвания с цел проверка на терапевтичните свойства на екстази са все повече.
Най-новите изследвания показват, че този препарат може да бъде от полза на болните от аутизъм.
Може да помогне за установяване на по-добра връзка между болния и лекуващия го лекар.
Наскоро бе публикувано и отворено писмо, с което призоваваше за сваляне на строгите ограничения и разрешаване синтетичният наркотик да се тества върху хора.
През 2016 бяха открити много неизвестни факти за нервната система и как различните субстанции действат в главния мозък като терапевтично средство.
Ако в бъдеще се проучат по-добре молекулярните мишени на MDMA, тогава фармацевтичната промишленост ще обърне повече внимание на този препарат.
Въз основа на него ще могат да разработят лекарства за лечение на разстройства като аутизъм или посттравматично стресово разстройство.
Към настоящия момент в ЕС повече от 200000 души са с диагноза аутизъм.
Това е хронично заболяване, което влияе на нервната система, като затруднява общуването и социалното взаимодействие.
Същевременно MDMA се описва като емпатогенно съединение, което способства за проявлението на състрадание и позитивни социални чувства.
Включването на това съединение в списъка на строго забранените препарати не трябва да препятства изследването му за лечебни цели.
Наркотиците, като екстази, не следва да се демонизират, а трябва да бъдат предмет на строги научни изследвания.
Същевременно в Австралия още миналата година беше повдигнат въпроса за легализацията на екстази. Австралийски фармацевти са на мнение, че за да стане този наркотик по-безопасен, трябва да се продава в аптеките.
Според тях, повечето от рисковете за здравето, свързани с таблетките екстази, се дължат на ниското качество на този наркотик.
Легализацията и продажбата на наркотика в аптеките ще помогне за повишаване на чистотата на продукта.
Това ще стане с помощта на официалния контрол.
Така и фармацевтите ще имат възможност да дават на клиентите на аптеките препоръки относно рисковете за здравето и за дозите екстази.
У нас все още сме твърде далеч от подобно разрешение. Това става ясно от факта, че употребата на марихуана за медицински цели все още е престъпление според българския наказателен кодекс.