1 декември е Световен ден за борба с ХИВ/СПИН. Какви са неочевидните пътища за разпространение на този вирус? Възможно ли заразяване в денталните клиники и в салоните за красота?
ХИВ вирусът се предава по кръвен път. Означава ли това, че всяко място, където се появява кръв е опасно? Например, на зъболекарския стол или в салона за красота.
Ще се опитаме да разберем кога е необходимо да се вземат мерки.
Как се предава вируса?
Най-популярният начин за заразяване са нестерилните спринцовки. На второ място с малка разлика – сексуалният контакт.
Много по-малко са случаите на заразяване с ХИВ от майка на бебе. Макар и по време на бременността бъдещата майка да не се е лекувала. И най-редките случаи – заразяване в болница.
В този списък ги няма отделно стоматологичните клиники или салоните за красота.
Данни, че някой се е заразил по този начин с вируса е почти невъзможно да бъдат намерени. Теоретично обаче това е възможно.
ХИВ е неустойчив вирус, който извън организма загива бързо. В капката кръв обаче, която се е запазила в иглата на спринцовката, може да оцелее до 3 седмици.
В редки случаи, ако кръвта е била много, ХИВ оцелява по-дълго. Количеството на активните частици обаче намалява с всеки изминал ден.
Следва да се отбележи, че изследванията, при които изучавали устойчивостта на ХИВ са провеждани само в лаборатории. В лабораторни условия е използвана кръв само с висока концентрация на вируса.
Вирусът се разрушава от висока температура – при нагряване до 60 градуса и още повече при кипене загива. Оцелява обаче на студ.
За да се зарази здрав човек с ХИВ са необходими няколко условия:
1. Инструментът, на който е кръвта на болния, да е в достатъчно количество;
2. Висока концентрация на вируса в тази кръв;
3. Стайна или прохладна температура;
4. Малка рана, през която кръвта попада при здрав човек;
Тези условия съществуват и в зъболекарския кабинет, и в салона за красота, и в тату-салона. Само в един случай обаче – отишли сте на място, където за дезинфекция и стерилизация не са чували.
Как да се защитите от ХИВ?
В зъболекарския кабинет се използват и игли, и всевъзможни инструменти, които влизат в контакт с кръв.
Съгласно санитарните правила всичко, което не е за еднократна употреба, трябва да минава през дезинфекция и стерилизация.
Зъболекарският кабинет, който не съблюдава тези правила, не получава лиценз и не минава сертификация. В тату и във фризьорските салони правилата за работа с кръв са идентични на тези в болниците.
Трудно е за човек-неспециалист да разбере, доколко добросъвестно се отнасят към санитарните процедури в зъболекарския кабинет.
За тази цел трябва сам да наизусти всички температурни режими за обработка на инструменти, което е трудно осъществимо.
Решението в такава ситуация е създаване на общо впечатление – колко е чисто в помещенията, колко са инструментите за еднократна употреба.
Ако ви е страх от заразяване, попитайте зъболекаря, как се обработват инструментите.
Няма смисъл да изпадате в параноя, но освен ХИВ има и други инфекции, които се предават чрез неправилно обработени инструменти.
Хепатит В и С, например, са по-устойчиви, отколкото вирусът на имунодефицита, те са по-заразни.
Да обобщим – при маникюр или педикюр рискът от заразяване с ХИВ не е голям. Не такъв е случая обаче, когато се нарушава целостта на кожата, например, при зъболекаря.