Заради постоянната фонова активност на главния мозък можем да вземем ирационални решения или да променяме своето мнение към противоположно.

Мозъкът в постоянна активност - повече риск

Отдавна вече се търси обяснение – защо хората сме толкова непоследователни, защо можем в един ден да вземем едно решение, а на следващия да е напълно противоположно.

Добре е известно, че мозъкът постоянно е в състояние на активност, дори и да не правим нищо. Затова е добре да се изясни как тази фонова активност влияе на процеса на вземане на решения.

И ако трябва да сме честни, непоследователното ни поведение частично се обяснява с това, което прави мозъка ни, когато не правим нищо.

В изследването взели участие 43 души. На участниците предложили да играят на хазартни игри. Трябвало да направят избор между безопасно решение, благодарение на което те печелят малко пари, и рисковано, което повлича след себе си или голяма печалба, или нищо.

Проследяване на колебанията на активността

Учените с помощта на магнитно-резонансен томограф проследявали колебанията на активността на средния мозък – област, съдържаща максимално количество допаминови неврони.

Допаминът е невромедиатор – вещество, с помощта на което се осъществява връзката между невроните, играещ голяма роля при рисковано поведение.

Изборът, който правели участниците, до голяма степен зависел от това, дали предварително е предоставена възможност за почивка.

Когато мозъкът, преди да вземе решение, известно време е в състояние на покой, човек с голяма вероятност ще поеме значителен риск. Невинаги обаче е така, човек взима и рисковани решения, най-вече, без да се замисля много.

Спонтанните колебания в ключовата за вземането на решения област на мозъка ни прави толкова непредсказуеми, а това означава и способни да се адаптираме към променящия се свят.

Тези, които рискуват днес винаги се определят като по-печеливши и дори по-уважавани сред обществото.

Поемането на риск означава и носене на по-голяма отговорност. Например, инвестицията на определена сума пари в бизнес и наемането на хора, плащане на заплати, всичко това ни печели уважението на околните. С това обаче е свързан повече стрес и нервно напрежение.