Ако жената има отрицателен резус-фактор, а мъжът – положителен, съществува вероятност от развитие на резус-конфликт при бременност. Повод ли е това е за отказ от създаване на семейство?
Резус-факторът представлява специфичен белтък – антиген Д, разположен на повърхността на еритроцита. Присъства при повечето хора – приблизително 85%.
Наличието на антиген Д обуславя положителния резус-фактор. Ако пък отсъства – при останалите 15%, човек има отрицателен резус.
Резус-конфликт при бременност може да възникне единствено при жени с отрицателен резус и при условие, че кръвта на плода е резус-положителна.
При попадане в кръвта на бременната от еритроцитите на плода, нехарактерен белтък на резус системата, се възприемат от имунната система на жената като чужди.
Организмът на бременната започва да образува антитела против антигените на плода, развива се резус-конфликт на бременността.
Какво се случва?
Обикновено по време на бременността кръвта на плода не попада в кръвта на майката. Това се обяснява, защото при първата бременност антитела към еритроцитите на плода не се образуват.
Но при раждането може да има смесване на кръвта на майката и на бебето – вероятността това да се случи е 17%, след което се образува голямо количество антитела към антиген Д.
При следващи бременности тези антитела са способни да проникнат през хематоенцефалната бариера, да попаднат в кръвния поток и да атакуват резус-положителните еритроцитите на детето.
При разрушаването им се освобождава билирубин и се развива хемолитична анемия. Това се съпровожда с хипоксия – недостиг на кислород, ацидоза – намаляване на рН на кръвта, намалява количеството на образуващия се албумин.
Развива се водянка на плода. За да се компенсират загубените еритроцити, се повишава количеството, което се образува в далака, и в черния дроб, като се наблюдава значително увеличаване на размерите на тези органи. Това състояние лекарите наричат хемолитична болест на плода.
Освен това в някои случаи при резус-конфликт могат да се разрушат неутрофилните левкоцити и тромбоцити на плода. Резус-конфликтът при бременността в тежки случаи може да предизвика вътреутробна гибел на плода.
Как се предотвратява резус-конфликт при бременност?
При женска консултация задължително се прави тест за определяне на резусната принадлежност на бременната. В случай на отрицателен резус на майката следва да се определи този на бащата.
Ако съществува резус-конфликт, кръвта на жената се изследва за наличие на резус-антитела няколко пъти в периода на бременността. Тяхното отсъствие означава, че жената не е сенсибилизирана и по време на бременността няма опасност от резус-конфликт.
Задължително след раждането се определя резус-фактор на новороденото. При положителен резус, на майката се поставя антирезусен имуноглобулин не по-късно от 3 денонощия след края на раждането.
Това е необходимо за предотвратяване развитието на резус-конфликта при следваща бременност. При въвеждане на имуноглобулин еритроцитите на плода с положителен резус-фактор, попаднали в майчиния организъм, се разрушават още преди да успее да реагира имунната система на жената.
И въведените при пасивната имунизация антитела се разрушават в рамките на 4-6 седмици. Ако у майката са били открити антитела още по време на бременността, то от използването на антирезусен имуноглобулин няма смисъл.
Такава профилактика с имуноглобулин се провежда на жени с отрицателен резус в рамките на 3 денонощия след спонтанен или изкуствен аборт, отлепване на плацентата, извънматочна бременност, амниоцентенза или биопсия на плацентата, травми по време на бременността.